Poodří
Území evropsky významné lokality Poodří tvoří údolní niva řeky Odry, která se nachází jihovýchodně od Ostravy v úseku Jistebník – Studénka – Mankovice, včetně jejích říčních teras. Jedná se o mozaiku společenstev vodních toků, lužních lesů, luk, rybníků, trvalých i periodických tůní a močálů, které zde vytvářejí velmi příznivé podmínky pro trvalou existenci celé řady chráněných a ohrožených druhů rostlin.
Vyhlášeno přílohou č. 1058 k nařízení vlády č. 318/2013 Sb., o stanovení národního seznamu evropsky významných lokalit.
Kód lokality: CZ0814092
Biogeografická oblast: kontinentální
Rozloha lokality: 5235,0 ha
Kraj: Moravskoslezský kraj
Katastrální území: Albrechtičky, Bartošovice, Bernartice nad Odrou, Bravantice, Butovice, Hladké Životice, Hukovice, Jeseník nad Odrou, Jistebník, Košatka nad Odrou, Kunín, Mankovice, Nová Horka, Odry, Petřvaldík, Polanka nad Odrou, Proskovice, Pustějov, Stará Bělá, Stará Ves nad Ondřejnicí, Studénka nad Odrou, Suchdol nad Odrou, Svinov, Šenov u Nového Jičína, Velké Albrechtice, Vražné u Oder, Výškovice u Ostravy, Zábřeh nad Odrou
Kódy a názvy typů evropských stanovišť
- 3130 – Oligotrofní až mezotrofní stojaté vody nížinného až subalpínského stupně kontinentální a alpínské oblasti a horských poloh a jiných oblastí, s vegetací tříd Littorelletea uniflorae nebo Isoëto-Nanojuncetea
- 3140 – Tvrdé oligo-mezotrofní vody s bentickou vegetací parožnatek
- 3150 – Přirozené eutrofní vodní nádrže s vegetací typu Magnopotamion nebo Hydrocharition
- 6510 – Extenzivní sečené louky nížin až podhůří (Arrhenatherion, Brachypodio-Centaureion nemoralis)
- 9170 – Dubohabřiny asociace Galio-Carpinetum
- 91E0* – Smíšené jasanovo-olšové lužní lesy temperátní a boreální Evropy (Alno-Padion, Alnion incanae, Salicion albae)
- 91F0 – Smíšené lužní lesy s dubem letním (Quercus robur), jilmem vazem (Ulmus laevis), j. habrolistým (U. minor), jasanem ztepilým (Fraxinus excelsior) nebo j. úzkolistým (F. angustifolia) podél velkých řek atlantské a středoevropské provincie (Ulmenion minoris)
Evropsky významné druhy
- čolek velký (Triturus cristatus)
- kuňka ohnivá (Bombina bombina)
- modrásek bahenní (Maculinea nausithous)
- ohniváček černočárný (Lycaena dispar)
- páchník hnědý (Osmoderma eremita)
- piskoř pruhovaný (Misgurnus fossilis)
- svinutec tenký (Anisus vorticulus)
- velevrub tupý (Unio crassus)
Příslušným orgánem ochrany přírody a krajiny je na území překrytém územím Chráněné krajinné oblasti Poodří Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Regionální pracoviště CHKO Poodří. Na území evropsky významné lokality Poodří, které nejsou součástí chráněné krajinné oblasti, vykonává státní správu v ochraně přírody Krajský úřad Moravskoslezského kraje.
Území evropsky významné lokality Poodří je dominantně formováno řekou Odrou, v úseku od ř.km 20,27 do ř.km 79,35. Vzhledem k tomu, že jen asi čtvrtina toku Odry je poznamenána lidskou činností, byl v území zachován přirozeně meandrující tok, jehož nejvýznamnější vlastností je přirozená (přírodě blízká) distribuce průtoků daná neexistencí významnějších vodních děl v horních částech povodí. Nepozměněnost průtokového režimu Odry umožňuje vývoj a existenci unikátních biotopů a na ně vázaných druhů. Na území evropsky významné lokality Poodří se nachází také více než 60 rybníků o celkové ploše kolem 700 ha. Jedná se o mělké kaprové rybníky s průměrnou hloubkou kolem 1 m, vybudované v plochém terénu údolní nivy, proto musejí být obehnány hrázemi ze všech stran.
Úřední hodiny pro veřejnost:
Po, St: 8:00‑17:00 hod.
Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.
Pá: 8:00‑13:00 hod.