Paskov
Zámecký park se starými solitérními listnatými stromy, obehnaný kamennou zdí bez přirozených rostlinných společenstev. Významná lokalita výskytu páchníka hnědého (Osmoderma barnabita).
Základní identifikační údaje
Název: Paskov
Kategorie ochrany: Přírodní památka
Katastrální území: Paskov
Výměra: 16,8614 ha
Nadmořská výška: 255–257 m n. m.
Vyhlášeno: Nařízením Moravskoslezského kraje č. 11/2013 ze dne 4. 6. 2013, o zřízení přírodní památky Paskov a jejího ochranného pásma, a o stanovení jejích bližších ochranných podmínek
Předmět ochrany
Předmětem ochrany přírodní památky je podle vyhlašovacícho předpisu páchník hnědý (Osmoderma barnabita).
Lokalita je tvořena starým zámeckým parkem. Zámecký park byl založen ve 2. polovině 17. století. Park se skládá ze dvou nestejně velkých částí přírodně krajinářského charakteru. Severní část, na jejímž okraji se nachází budova zámku, obsahuje nejcennější druhy dřevin a sochařskou výzdobu. Vzdálenější jižní část tvoří centrální travnatá plocha s okrajovým pláštěm dřevin.
V osluněných dutinách listnatých stromů, rostoucích v rozvolněných porostech nebo v alejích, nachází útočiště silně ohrožený páchník hnědý. Tento brouk z čeledi Scarabaeidae je prioritním druhem evropské soustavy Natura 2000 a předmětem ochrany přírodní památky Paskov, která je zároveň evropsky významnou lokalitou. Je to robustní nápadný brouk o velikosti 24–30 mm, jehož larvy vydávají charakteristický zápach starých vyčiněných kůží. V trouchu starých dutin žije mnoho dalších bezobratlých, a tak spolu s páchníkem hnědým, tzv. „deštníkovým druhem“, je chráněna řada vzácných živočichů, žijících skrytým a nenápadným způsobem.
V současnosti nejvýznamnější segment z hlediska výskytu páchníka hnědého v zámeckém parku Paskov je jeho severní část se solitérními dřevinami a udržovaným travním porostem.
Pro ochranu páchníka hnědého je nezbytné zachovat stojící dutinové stromy a jejich torza. Pokud je nutný ořez či skácení z bezpečnostních důvodů, je nutné části stromů, osídlené páchníkem, ponechat jednu až tři sezóny na místě, aby populace mohla osídlit jinou dutinu. Aktivní ochranou je výsadba solitér, alejí a skupin stromů, do kterých budou moci populace páchníka hnědého přesídlit ze stromů starých a dožívajících.
Schválení plánu péče o přírodní památku Paskov
Krajský úřad podle § 38 odst. 3 zákona o ochraně přírody a krajiny a § 7 odst. 1 vyhlášky č. 45/2018 Sb., o plánech péče, zásadách péče a podkladech k vyhlašování, evidenci a označování chráněných území, oznamuje možnost seznámit se s návrhem Plánu péče o přírodní památku Paskov na období 2022-2031 (dále jen „plán péče“). Území přírodní památky a jejího ochranného pásma se nachází v k. ú. Paskov, obec Paskov.
Vlastníci dotčených pozemků (uvedených v kapitole 1.3 plánu péče) a obce mohou uplatnit své připomínky na krajském úřadu, a to v termínu do 30 dnů ode dne doručení tohoto oznámení. K připomínkám uplatněným po uvedené době se nepřihlíží. O způsobu vypořádání připomínek vlastníků pozemků a obce sepíše orgán ochrany přírody protokol, kterým bude podle § 38 odst. 4 zákona o ochraně přírody a krajiny plán péče schválen.
Související dokumenty
- Plán péče o přírodní památku Paskov na období 2022–2031 (formát docx, velikost 4984 kB)
- Příloha M1 – Orientační mapa s vyznačením území (formát pdf, velikost 2048 kB)
- Příloha M2 – Katastrální mapa se zákresem ZCHÚ a jeho ochranného pásma (formát pdf, velikost 1582 kB)
- Příloha M3 – Mapa dílčích ploch a objektů (formát pdf, velikost 1949 kB)
- Příloha M4 – Mapa navržených zásahů a opatření (formát pdf, velikost 2850 kB)
Úřední hodiny pro veřejnost:
Po, St: 8:00‑17:00 hod.
Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.
Pá: 8:00‑13:00 hod.