Olše
Tok řeky Olše mezi Vendryní a hranicí s Polskem (západně od obce Bukovec) v údolí mezi Slezskými a Moravskoslezskými Beskydami. Významná lokalita z hlediska výskytu vydry říční a mihule potoční.
Vyhlášeno přílohou č. 1052 k nařízení vlády č. 318/2013 Sb., o stanovení národního seznamu evropsky významných lokalit.
Kód lokality: CZ0813516
Katastrální území: Bukovec u Jablunkova, Bystřice nad Olší, Hrádek, Jablunkov, Karpentná, Lyžbice, Návsí, Písek u Jablunkova, Vendryně
Rozloha: 47,6771 ha
Nadmořská výška: 316–450 m n. m.
Předmět ochrany – stanoviště:
- 3220 – Alpínské řeky a bylinná vegetace podél jejich břehů
- 3240 – Alpínské řeky a jejich dřevinná vegetace s vrbou šedou (Salix elaeagnos)
- 91E0* – Smíšené jasanovo-olšové lužní lesy temperátní a boreální Evropy (Alno-Padion, Alnion incanae, Salicion albae)
Předmět ochrany – druhy:
- mihule potoční (Lampetra planeri)
- vydra říční (Lutra lutra)
Příslušným orgánem ochrany přírody je Krajský úřad Moravskoslezského kraje.
Popis lokality:
V minulosti se v údolní nivě Olše nacházely kosené nivní louky, pastviny a pole. V současnosti se zemědělské pozemky na území evropsky významné lokality Olše vyskytují pouze omezeně a tvoří je jen několik obhospodařovaných luk, zahrad (trvalý travní porost) nebo pozemků bez hospodaření. Řeka Olše je na většině území lemována břehovým porostem dřevin a křovin se zastoupením olše lepkavé (Alnus glutinosa), olše šedé (Alnus incana), jasanu ztepilého (Fraxinus excelsior), javoru klenu a j. mléče (Acer pseudoplatanus, A. platanoides), vrb (Salix spp.) a dalších. Lesní vegetace v bezprostředním i širším okolí evropsky významné lokality Olše měla i v historii velmi podobný charakter. Hlavním důvodem této stálosti je (většinou) husté a pravidelné osídlení okolí řeky, které bránilo zalesnění dalších pozemků, resp. změně obrysů dříve se zde vyskytujících lesů. Koryto toku Olše má přirozený charakter s převážně kamenitým až štěrkovým dnem a častými štěrkovými náplavami.
Tok Olše představuje v současnosti ichtyologicky významnou lokalitu s bohatými populacemi původních říčních druhů ryb včetně těch ohrožených – střevle potoční (Phoxinus phoxinus), vranka pruhoploutvá (Cottus poecilopus) a mihule potoční (Lampetra planeri). V celém úseku řeky Olše je na území evropsky významné lokality zaznamenán výskyt raka říčního (Astacus astacus). V drobných přítocích Olše a v tůňkách podél řeky i v jejím korytě se rozmnožují obojživelníci – mlok skvrnitý (Salamandra salamandra), čolek horský (Triturus alpestris), kuňka žlutobřichá (Bombina variegata) nebo rosnička zelená (Hyla arborea). Ze savců se zde vyskytuje stabilní populace vydry říční (Lutra lutra) a pomístně se objevuje i bobr evropský (Castor fiber).
Úřední hodiny pro veřejnost:
Po, St: 8:00‑17:00 hod.
Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.
Pá: 8:00‑13:00 hod.