Mistr tradiční rukodělné výroby Moravskoslezského kraje
V návaznosti na celostátní ocenění Nositel tradice lidových řemesel, schválil Moravskoslezský kraj v roce 2016 Pravidla pro udělení titulu "Mistr tradiční rukodělné výroby Moravskoslezského kraje". Udělování titulu je formou veřejného uznání a podporou těm, kteří se snaží udržet znalosti a dovednosti nutné pro provozování tradičních rukodělných technologií, účinně a kvalifikovaně je prezentovat a předat je dalším generacím. Nositel titulu "Mistr tradiční rukodělné výroby Moravskoslezského kraje" má právo užívat zdarma na výrobku a propagačních materiálech označení administrované Krajským úřadem Moravskoslezského kraje. Označení může užívat pouze na výrobku v tom řemeslném oboru, v němž mu byl titul udělen, např. dřevo, textil, pletivo, tradiční potravina, aj. Zároveň má právo na uveřejnění jména, výrobku a dalších informací souvisejících s titulem na webových stránkách Moravskoslezského kraje.
Jak získat titul Mistr tradiční rukodělné výroby MSK?
- Navrženy mohou být osoby, které dokonale ovládají dovednosti, postupy a technologie tradiční rukodělné výroby a přiměřeně svým možnostem předávají tyto znalosti budoucím generacím a prezentují své výrobky na veřejnosti.
- Titul může být udělen pouze občanovi České republiky s trvalým pobytem na území Moravskoslezského kraje.
- Návrhy na udělení titulu mohou předkládat fyzické i právnické osoby, např. vědecké a odborné instituce, muzea, občanská sdružení, jiné neziskové a zájmové organizace, fyzické osoby, působící v daném oboru, orgány státní správy a samosprávy.
- Návrh musí být na předepsaném formuláři – nominační formulář a čestné prohlášení (součást Pravidel pro udělení titulu Mistr tradiční rukodělné výroby MSK.
- Součástí návrhu je obrazová dokumentace výrobku, případně jeho reprezentativní ukázka.
- Návrhy se předkládají písemnou formou na adresu Moravskoslezského kraje, odboru kultury a památkové péče.
- Termín pro podání návrhů je stanoven od 1. května do 30. září příslušného kalendářního roku.
Nositelé titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Moravskoslezského kraje
- Blažena Slováčková, Český Těšín
Práce s textilem – bílá ruční výšivka a plastická kovová výšivka
Blažena Slováčková zhotovuje více než 50 let rekonstrukce součástek tradičních těšínských krojů pro soubor Slezan, vyšívá tradiční motivy na různé formy bytového textilu technikou klasické bílé a dírkové výšivky nebo zlatou plastickou výšivkou kovovou nití, bullyony a korálky.
(Udělení titulu na základě usnesení rady kraje č. 11/797 ze dne 11. 4. 2017.) - Pavel Kufa, Mosty u Jablunkova
Dřevo – řezbářství
Plastiky Pavla Kufy se vyznačují osobním pojetím horalských postav v krojích. Autor detaily figur barevně odlišuje mořením.
(Udělení titulu na základě usnesení rady kraje č. 25/2186 ze dne 21. 11. 2017.) - Richard Mlýnek, Opava – Malé Hoštice
Klempířské a pokrývačské práce
Richard Mlýnek se specializuje na opravy historických střech a výměny střešních krytin, především na "Moravský způsob pokrývání" čtvercovou břidlicí.
(Udělení titulu na základě usnesení rady kraje č. 25/2186 ze dne 21. 11. 2017.) - Štefan Kanaloš, Ostrava – Bělský les
Dřevo – zpracování dlabáním
Štefan Kanaloš dlabáním zpracovává dřevo a vyrábí kuchyňské náčiní, misky nebo salašnické potřeby. Tento řezbář je jediným přímým pokračovatelem staré rodové tradice.
(Udělení titulu na základě usnesení rady kraje č. 51/4501 ze dne 27. 11. 2018.) - František Raška, Frenštát pod Radhoštěm
Textil – zpracování textilního odpadu – ojedinělá výroba papučí banďur
Banďury jsou tradiční podbeskydské papuče vyrobené z filcových odřezků z klobouků. František Raška se technologii výroby filcových banďur naučil od své maminky. V tradici pokračuje se svou manželkou Eliškou a jsou jediní, kteří se výrobě těchto papučí věnují.
(Udělení titulu na základě usnesení rady kraje č. 51/4501 ze dne 27. 11. 2018.) - Milada Pohanková, Bernartice nad Odrou
Tradiční poživatina – pečení překládaných koláčů "hnětek"
Hnětky jsou slavnostní koláče přeložené do čtverce tak, že mazání uprostřed vytváří kříž. Hnětky patří k velkým koláčům zvaným lopaťáky, ovšem na rozdíl od valašských frgálů mají čtvercový tvar. Pečou se pouze na Novojičínsku v Poodří.
(Udělení titulu na základě usnesení rady kraje č. 51/4501 ze dne 27. 11. 2018.) - Stanislav Gorný, Frýdek‑Místek
Dřevo – řezbářstvíUmělecký řezbář Stanislav Gorný se tradiční ruční řezbou se zabývá již přes 40 let, jeho specializací jsou reliéfy, betlémy, sošky a loutky.
(Udělení titulu na základě usnesení rady kraje č. 76/6907 ze dne 9. 12. 2019.) - Zbyněk Pechál, Jilešovice
Kov – klasické kovářské práce – tepání v mědi
Pan Zbyněk Pechál dokonale ovládá dovednosti, postupy a technologii tradiční rukodělné výroby v oboru kovářství – tepání v mědi, pravidelně prezentuje své výrobky a své zkušenosti předává široké veřejnosti.
(Udělení titulu na základě usnesení rady kraje č. 31/2046 ze dne 29. 11. 2021.) - Lenka Koždoňová, Košařiska
Textil – výroba tradičních krojových součástek z ovčí vlny
Paní Lenka Koždoňová zpracovává ovčí vlnu více než 25 let. Používá tradiční výrobní postupy, které byly po řadu generací každodenní a rutinní součástí života horalů na Těšínsku. Její výrobky jsou dnes cenným, a především živým dokladem původní tradiční lidové kultury.
(Udělení titulu na základě usnesení rady kraje č.57/4057 ze dne 28. 11. 2022.) - Karel Kufa, Mosty u Jablunkva
Zpracování usně – Výroba tradičních gorolských krpců
Pan Karel Kufa se již více jak 30 let věnuje zhotovování krpců a dalších tradičních výrobků z hovězí kůže. V Moravskoslezském kraji je jediným výrobcem a jeho výrobky jsou dnes cenným, a především živým dokladem původní tradiční lidové kultury na Těšínsku.
(Udělení titulu na základě usnesení rady kraje č. 84/6199 ze dne 4. 12. 2023.)
Úřední hodiny pro veřejnost:
Po, St: 8:00‑17:00 hod.
Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.
Pá: 8:00‑13:00 hod.