TPA – Inovační centrum pro transformaci vzdělávání
Operační program
Operační program Spravedlivá transformace
Cíl projektu
Cílem předkládaného projektu je zvýšit uplatnitelnost absolventů na současném a budoucím trhu práce a podpořit jejich schopnost pružně reagovat na dynamicky se měnící vnější podmínky a potřeby zaměstnavatelů. Absolventi budou vstupovat na trh práce lépe vybaveni jak odbornými znalostmi, tak dovednostmi, přenositelnými jazykovými, digitálními kompetencemi i měkkými klíčovými kompetencemi, které uplatní v moderním průmyslu, službách nebo ve vlastním podnikání. Tohoto cíle může být dosaženo pouze prostřednictvím zvyšování kvality vzdělávání, modernizací kurikula odborného vzdělávání na středních školách, rozvojem podnikavosti a napojením se na lídry inovací v regionu. Klíčovým nástrojem k dosažení deklarovaného cíle je systematické a cílené vzdělávání učitelů, kteří se žáky pracují.
Transformační potenciál
Projekt je tvořen souborem aktivit, jejichž cílem je kontinuálně a dlouhodobě zvyšovat kvalitu vzdělávání a nastartovat rozvoj podnikání v Moravskoslezském kraji (MSK), jakožto dvou významných parametrů, které přispějí k vypořádání se s hospodářskými a sociálními změnami, kterými region prošel a prochází. Jedná se o dlouhodobý projekt MSK přesahující dobu udržitelnosti OPST, kontinuita aktivit a dopadů projektu bude po skončení financování z evropských zdrojů zajištěna z rozpočtu MSK či dalších externích zdrojů.
Partnerství
Jedná se o partnersky připravovaný projekt. Nositelem a příjemcem dotace je Moravskoslezský kraj, největší poskytovatel středoškolského vzdělávání v regionu (zřizovatel 90 středních škol) a garant financování celého projektu, a to včetně aktivit zapojených partnerů. Obsahovou náplň zajištují partneři projektu, organizace, které jsou navázány na MSK.
- Krajské zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a informační centrum, Nový Jičín, příspěvková organizace (KVIC) realizuje v rámci projektu aktivity zaměřené na vzdělávání pedagogických pracovníků základních a středních škol MSK. Jde o vzdělávání v oblasti odborných znalostí, cizích jazyků – primárně odborné angličtiny, digitálních technologií a souboru měkkých dovedností s akcentem na flexibilitu, práci se změnou a učení se. To vše s důrazem na kvalitu výuky, sledování pokroku žáka, kolegiální podporu a reflexi vlastní práce.
- Moravskoslezská technologická akademie, z.s. (MTA) se zaměřuje na tvorbu inovativního vzdělávacího obsahu v oblasti odborného vzdělávání (EduBoxy) včetně diseminace a aktivit na podporu podnikání a podnikavosti na středních školách MSK. Do této části projektu jsou aktivně zapojeny také střední odborné školy MSK, z nich 10 v roli partnera. Dále projektová část MTA využívá dlouhodobé zkušenosti dvou subjektů úzce navázaných na MSK, které se dlouhodobě zaměřují na rozvoj území, inovací, vzdělanosti a zaměstnanosti regionu (Moravskoslezské inovační centrum, a.s., Moravskoslezský pakt zaměstnanosti).
- Klíčovou a nosnou neinvestiční část projektu zmíněnou v předešlých odstavcích doplňuje výstavba objektu MTA, která bude sloužit zejména jako tréninkové a školící centrum pedagogů případně žáků MSK a zároveň jako „učební pomůcka“ environmentálně šetrných technologií.
Celkové výdaje projektu
1 093 807 354 Kč
z toho dotace EU 924 206 686 Kč
Na projekt je poskytována finanční podpora z Evropské unie – Operační program Spravedlivá transformace
Úřední hodiny pro veřejnost:
Po, St: 8:00‑17:00 hod.
Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.
Pá: 8:00‑13:00 hod.