Tisková zpráva – Skoro dvě stě lidí z Moravskoslezského kraje si v Ostravě převzalo ocenění DofE
Sto osmdesát mladých lidí si v Ostravě převzalo ocenění Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu, zkráceně DofE. Program neformálního vzdělávání je určený pro lidi ve věku od 13 do 24 let. V Česku funguje od roku 1995.
Ocenění si převzali mladí lidé za bronzovou a stříbrnou úroveň. Každý účastník programu si volí dovednost, sportovní a dobrovolnickou aktivitu podle svého zájmu. Těm se pak věnuje několik měsíců. Absolvovat musí také týmovou expedici. „DofE připravuje mladé lidi na život a na práci. Aby sami zjistili, co je v životě baví, co je naplňuje, v čem jsou dobří. Aby vytrvali a nenechali se znejistět budoucností, která nemá moc jasné obrysy. Aby si našli zodpovědný a pevný vztah ke komunitě, ve které žijí, ke společnosti, kterou utváří,“ popisuje ředitelka české kanceláře Mezinárodní ceny Gabriela Drastichová.
V Moravskoslezském kraji bylo v loňském roce do programu zapojených celkem 1350 žáků základních a středních škol. Celkem je v kraji 55 DofE center. “Naše mladá generace bude poměrně brzy formovat náš kraj a rozhodovat o tom, zda naváže na naše aktivity a vize. O naši budoucnost nemám obavy, a to i díky setkání s desítkami studentů, kteří se chtějí rozvíjet a pracovat na sobě, nejsou lhostejní vůči svému okolí a se svým volným časem nakládají smysluplně. Všem, kteří si převzali ocenění DofE gratuluji a přeji jim další úspěchy, zajímavou profesní kariéru i spokojený život,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Jan Veřmiřovský s tím, že Moravskoslezský kraj má s DofE uzavřené memorandum o spolupráci od roku 2018.
Na krnovské Střední pedagogické škole a Střední zdravotnické škole, Krnov se do DofE zapojil Jan Handlíř. „DofE mi dalo velkou výzvu, protože mi ukázalo, co všechno vlastně můžu dělat. Velmi mi pomohlo získat nové zájmy, a hlavně potkat spousty nových lidí,” popisuje student. V pohybu se věnoval chůzi a každý týden urazil alespoň pět kilometrů, v rámci dovednosti vedl instagramový účet svého DofE centra a v dobrovolnictví pomáhal ukrajinské dívce s češtinou v rámci projektu Stand By Me, který fungoval pod hlavičkou DofE. „DofE mě naučilo, že dokážu víc než si myslím a je to pravda. Zjistil jsem, že dokážu být organizovaný člověk a vytvořit si plán. Celkově mě DofE posunulo a stále posouvá v mém osobnostním rozvoji,” dodává Jan. Sám je dnes členem Ambasadorské akademie DofE.
Krnovská střední škola se podle její DofE vedoucí Ivety Wrobelové na začátku zapojila právě do buddy programu Stand By Me. „Po velmi úspěšném ukončení sami studenti projevili zájem, že by chtěli pokračovat v aktivitách pod nějakou organizací, a právě DofE bylo přesně tím, co v danou chvíli potřebovali. A tak začala naše aktivita v DofE programu,” vysvětluje. Sama v účasti programu vidí přidanou hodnotu i pro sebe jako pedagožku. „Učím se dělat mentora, pracovat jinak nejen učit svůj obor. Rozvíjím se i já,” dodává.
Program Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu založil princ Philip, vévoda z Edinburghu, v roce 1956 jako podporu seberozvoje chlapců a dívek bez ohledu na jejich zázemí, fyzické schopnosti nebo dovednosti. Do Česka program přivedla golfová šampionka Luisa Abrahams. Do programu se v minulém roce v celém Česku zapojilo přes 8 800 mladých lidí ve skoro čtyřech stovkách DofE center. Na 381 DofE centrech je doprovázelo bezmála 900 dobrovolných vedoucích DofE – učitelů, preventistů, vychovatelů nebo trenérů.
Úřední hodiny pro veřejnost:
Po, St: 8:00‑17:00 hod.
Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.
Pá: 8:00‑13:00 hod.