Menu

Tisková zpráva – Nenecháme vás ve štychu! Vzkazuje kraj a jeho partneři firmám, které se mohou dostat do problémů při ukončení těžby v OKD

Moravskoslezský kraj chce pomoci zachránit zhruba 5 tisíc pracovních míst, kterým po ukončení těžby v OKD hrozí zánik. Nabízí proto pomoc firmám, které jsou ekonomicky provázány s touto těžební společností, ale na jejich zaměstnance se nevztahuje státem připravený sociální program.

„Na OKD jsou navázány dodavatelské společnosti poskytující nejrůznější služby – svářeči, opraváři, uklízečky a spousta dalších profesí. Zatímco pro kmenové zaměstnance OKD je na dobu útlumu těžby a po jejím definitivním skončení připraven opravdu dobrý a fungující sociální program, pro pracovníky spolupracujících firem nic podobného neexistuje a z centrální úrovně plánováno není. Proto se Moravskoslezský kraj rozhodl iniciovat vytvoření takového programu a založil k tomu odbornou skupinu s opravdu úderným pracovním názvem TASK FORCE OKD, ve které jsou relevantní partneři – profesní organizace Hospodářská komora a Svaz průmyslu ČR, dále pak Úřad práce a Moravskoslezský pakt zaměstnanosti,“ uvedl první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro průmysl, energetiku a chytrý region Jakub Unucka.

Upřesnil, že cílem krajského programu je pomoci firmám vyrovnat se s útlumem a ukončením těžby uhlí v regionu tak, aby dál úspěšně fungovaly a dávaly lidem práci.

„Nemůže nám být jedno, z čeho bude žít těch několik tisíc lidí, až se u nás po skoro dvou stech letech skončí s těžbou uhlí, nemůžeme je nechat ve štychu. Zároveň je velmi důležité, aby nezanikly samotné firmy, které dávají zaměstnání. Proto jsme převzali iniciativu a připravujeme program pomoci, který bude mít několik etap,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka s tím, že v akutní fázi kraj navrhne přímou finanční pomoc státu na vypláceném odchodném zaměstnancům, aby se firmy kvůli tomuto jednorázovému a povinnému výdaji neocitly v platební neschopnosti. „Ve druhé fázi půjde o koordinaci již naplánovaných veřejných investic státních organizací, jako jsou DIAMO, ŘSD, SFDI, ČEPRO, ČEZ a další, tak, aby na nich co nejvíce participovaly firmy postižené útlumem činnosti OKD. Jinými slovy chceme, aby stát tyto firmy a jejich zaměstnance zapojil do připravovaných velkých veřejných zakázek v Moravskoslezském kraji a aby zakázky typu budování železnice, stavby dálnice vypsal rychle,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Upozornil, že Moravskoslezský kraj zároveň připraví mechanismus pomoci firmám, které chtějí změnit svůj výrobní program s využitím zvýhodněných dotačních a jiných finančních nástrojů. „To znamená, že chceme zajistit pro firmy finanční prostředky na úpravu jejich programu, na inovace a nové, třeba i ‚chytré‘ vybavení,“ dodal náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Aby mohl krajský program pomoci vzniknout a fungovat, je nutná spolupráce firem, jejichž další existenci, ekonomické výsledky a zaměstnanost ovlivní ukončení těžby uhlí v regionu. „Tento týden jsme společně oslovili dodavatele OKD a v dopise je požádali o vyplnění dotazníku. Abychom přesně určili míru dopadu plánovaného ukončení těžby na jednotlivé firmy, potřebujeme některé údaje, které není možné zjistit z veřejných zdrojů nebo orgánů státní správy. Pouze odhadujeme, že v dodavatelském řetězci dojde k výpadku mzdových prostředků okolo 2 miliard korun, což v přepočtu na průměrnou mzdu představuje 4 až 5 tisíc pracovních míst. Zda ale firmy dokáží výpadek nahradit jinými zakázkami nebo dojde k masivnímu propouštění, nejsme bez jejich pomoci schopni zjistit. Věřím ale, že se nám to společně podaří,“ uzavřel náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.