Tisková zpráva – Havířovská technika na Lidické má nové moderní učebny
Studenti Střední školy technických oborů v Havířově-Šumbarku mají nově zrekonstruované učebny a zázemí. Vzdělávat se nyní budou i v moderních motivačních prostorách, tzv. Collaborative Learning Spaces (CLS).
Slavnostní otevření CLS na této škole, která byla v minulosti oceněna za přínos k rozvoji Moravskoslezského kraje, představuje další milník v rámci projektu TPA – inovační centrum pro transformaci vzdělávání financovaného z operačního programu Spravedlivá transformace s celkovým rozpočtem 1,094 miliardy korun.
„CLS jsou moderní motivační prostory určené pro výuku a implementaci Eduboxů – digitálních vzdělávacích materiálů pro učitele a žáky. Jejich vybudování na havířovské Střední škole technických oborů vyšlo na 5,1 milionu korun. Díky modernizaci učeben si škola udrží pověst předního, stabilního a vysoce kvalitního poskytovatele vzdělání v technických a řemeslných oborech. Žáci tu mají skvělé podmínky k intenzivnímu studiu a rozvíjení svých kompetencí. Věřím, že využijí také spolupráci s prosperujícími firmami,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny s tím, že posílit kvalitu technického vzdělávání je jedna z hlavních priorit Moravskoslezského kraje.
„Chceme zvýšit zájem o studium technických a přírodovědných oborů, proto průběžně pracujeme na zkvalitňování výuky i technického zázemí odborných učeben. Je nutné, aby naše střední školy reflektovaly dynamický technologický vývoj, aby se žáci měli možnost s novými technologiemi seznámit a uměli s nimi pracovat,” dodal náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny.
Střední škola technických oborů v Havířově-Šumbarku je jednou z osmi páteřních škol v Moravskoslezském kraji, kde CLS vznikají. V provozu jsou už ve Střední škole teleinformatiky v Ostravě-Porubě, Střední průmyslové škole elektrotechniky a informatiky v Ostravě, Střední průmyslové škole, Obchodní akademii a Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky ve Frýdku‑Místku, Střední škole technické v Opavě a ve Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné škole zdravotnické Ostrava.
Projekt TPA – inovační centrum pro transformaci vzdělávání
Jedná se o strategický projekt kraje, který je financován z operačního programu Spravedlivá transformace, s celkovým rozpočtem ve výši 1,094 mld, z toho investiční výdaje činí 513,6 mil. Kč, neinvestiční výdaje 502,5 mil. Kč, zbývající část výdajů tvoří nepřímé a nezpůsobilé výdaje. Cílem projektu je modernizace odborného vzdělávání a podpora inovací ve vzdělávacím prostředí. Realizace projektu je plánována do konce roku 2027.
Finanční partneři projektu:
- MTA – Moravskoslezská technologická akademie, z. s.
- KVIC – Krajské zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a informační centrum, Nový Jičín, příspěvková organizace
- 10 středních škol
Úřední hodiny pro veřejnost:
Po, St: 8:00‑17:00 hod.
Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.
Pá: 8:00‑13:00 hod.