Tisková zpráva – Ceny hejtmana za společenskou odpovědnost jsou rozdány. Osobností kraje se stala spisovatelka Karin Lednická
Ceny hejtmana kraje za společenskou odpovědnost za rok 2020 a titul Osobnost Moravskoslezského kraje byly předány na včerejším galavečeru v ostravských Dolních Vítkovicích. Osobností kraje se stala spisovatelka Karin Lednická.
„Téma společenské odpovědnosti získalo v posledním roce mnohem větší váhu. Náročné období pandemie vyžaduje od nás všech velkou dávku respektu, ochoty a zájmu o své okolí a o aktuální dění. Koronavirus upozornil na potřebu sounáležitosti a soudržnosti. Proto možná intenzivněji než kdy dřív, cítím potřebu těmto společensky odpovědným firmám, obcím, živnostníkům a dobrovolníkům poděkovat,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.
Cenu za společenskou odpovědnost opět vyhlásila Rada Moravskoslezského kraje spolu s Radou kvality České republiky. Ocenění má vyzdvihnout a poděkovat podnikatelským subjektům a organizacím za to, že dělají pro kraj a pro občany více, než jim ukládá legislativa. Hodnotící komise u soutěžících posuzovala řadu sociálních, environmentálních i ekonomických ukazatelů. Zaměřila se mimo jiné na jejich vztah k okolí a jeho sociálním potřebám, podporu sociálně ohrožených skupin, handicapovaných i osob se změněnou pracovní schopností.
Ceny hejtmana kraje za společenskou odpovědnost byly v Moravskoslezském kraji uděleny podvanácté. Čtvrtým rokem předal hejtman titul Osobnost Moravskoslezského kraje. „Rozhodně je na místě, abychom vyjádřili uznání a respekt významným osobnostem, které jsou pro náš region důležité. Nehledáme šampiony nebo slavné vynálezce, chceme upozornit i na výjimečné osobnosti, které se o rozvoj našeho kraje zasloužily pomocí druhým, dlouholetou prací nebo třeba statečností. Prvním oceněným byl politický vězeň Luděk Eliáš, pak Jiří Michálek, který stál u proměny Dolních Vítkovic. Vloni mi bylo ctí ocenění předat Evě Šeinerové – umělecké vedoucí sborového studia Permoník, kterým prošly stovky dětí. Letos jsem s velkou radostí cenu předal spisovatelce Karin Lednické, která svou románovou sérií Šikmý kostel významně proslavila území bývalého Těšínska, uchvátila čtenáře v celém Česku,“ řekl hejtman Ivo Vondrák.
Stejně jako vloni byly uděleny ceny ve čtyřech kategoriích dále rozdělených podle velikosti. Cenu hejtmana kraje za společenskou odpovědnost získaly podnikatelské subjekty, obce, organizace veřejného sektoru, vyhodnocena byla i kategorie pro mikropodniky, živnostníky a spolky a poprvé byl oceněn také dobrovolník.
V kategorii obce zvítězily Staré Hamry, v kategorii obcí s rozšířenou působností v Cenu hejtmana kraje za společenskou odpovědnost za rok 2020 získal Městský obvod Slezská Ostrava.
Z firem do padesáti zaměstnanců obsadil první místo Hotel Mercure Ostrava Center. V kategorii do 250 zaměstnanců zvítězili stavaři, ryze česká firma společnost HSF System. Absolutním vítězem v kategorii firem nad 250 zaměstnanců se stal největší poskytovatel nájemního bydlení v České republice
HEIMSTADEN Czech s.r.o.
V kategorii organizace veřejného sektoru získaly 1. místo nezisková organizace Péče srdcem (podkategorie do 50 zaměstnanců) a Mendelovo gymnázium Opava (podkategorie nad 50 zaměstnanců).
Vyhodnocena byla i kategorie pro mikropodniky, živnostníky a spolky. Cenu obdržel Nadační fond Kousek po kousku.
Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák letos poprvé ocenil i dobrovolníka. Cenu získal Lukáš Guřan, který se zapojil do projektu BoSmePartyja.
Osobností Moravskoslezského kraje za rok 2020 se stala spisovatelka Karin Lednická.
Autorem plastiky „Stabilitate Mentis“, kterou získali vítězové Ceny hejtmana kraje za společenskou odpovědnost, je ostravský sochař Jan Šnéberger. Je vytvořena z barevného křišťálu a mosazi. Svým tvaroslovím odkazuje k symbolu vah, které jsou atributem spravedlnosti a neměnné hodnoty. Sérii tvoří ručně vyráběné artefakty. Každý kus se od druhého liší v drobných detailech, což podtrhává jejich jedinečnost.
Cena pro vítěze ankety Osobnost Moravskoslezského kraje vyobrazuje Strom. Jeho kmen je symbolem stability a historie regionu, koruna stromu symbolizuje jeho růst, košatost a pestrost. Cenu vytvořili studenti a pedagogové dvou ostravských škol. Výtvarný návrh ceny zpracoval Karel Ohera, student oboru Socha Design Prostor Střední odborné školy umělecké a gymnázia. Bronzový odlitek zhotovil Václav Merta, student doktorandského studia oboru Moderní metalurgické technologie VŠB-TUO.
Ocenění pro Dobrovolníka je dílem designéra Radka Leskovjana, vyrobeno ze dřeva a kovu.
Vítězové Ceny hejtmana kraje za společenskou odpovědnost pro rok 2020
kategorie „podnikatelské subjekty do 50 zaměstnanců“
Hotel Mercure Ostrava Center
Hotel Mercure Center sídlí v centru Ostravy. Komfortní ubytování je pro hosty připraveno ve 139 pokojích dělených na Standard a Superior. Relaxaci a odpočinek po náročném dni nabízí wellness centrum s parní lázní, bazénem, kosmetickými procedurami a fitness. Firemní klientela uvítá 4 technicky vybavené konferenční místnosti a unikátní historický sál Karolína. Milovnicí kvalitních a lahodných vín si nenechají ujít návštěvu vinotéky Winestone wine shop.
V čem jsou společensky odpovědní:
- Podpora studentů na školách – umožňují žákům získávání odborné praxe na svých pracovištích.
- Zvýhodněný či bezplatný pronájem konferenčních místností pro neziskové organizace či jiné podpůrné subjekty.
- Výroba a darování ložního prádla pro výrobu roušek.
- Každým rokem je prováděn zaměstnanecký dotazník. Jde o 30 otázek rozdělených do oblastí: pracovní prostředí a podmínky, komunikace a uznání, manažerský styl, důvěra vedení, pohoda na pracovišti, smysl vlastní práce a orientace na klienta.
kategorie „podnikatelské subjekty od 50 do 250 zaměstnanců“
HSF System, a. s.
Společnost HSF System a.s. je ryze česká firma, která působí na stavebním trhu od roku 2002. Patří mezi nejvýznamnější stavební společnosti v České republice a na Slovensku. Jejich úspěch je založen na špičkové kvalitě projektů a staveb, kterou jsou schopni zajistit díky stabilnímu týmu odborníků s mnohaletou praxí v oboru.
V čem jsou společensky odpovědní:
- Finanční podpora ostravských vysokých škol, festivalů, sportovních klubů a Mobilního hospicu Ondrášek.
- Podpora ostravských výtvarných umělců, jejichž díla jsou vystavena v sídle firmy a prezentují je formou přebalu výročních zpráv.
- Pro své zaměstnance zakoupili a implementovali systém RSV – Řízení stavební výroby – moderní a komplexní systém na řízení projektů. Evidence a kontrola zakázky od jejího získaní přes realizaci a po její ukončení.
kategorie „podnikatelské subjekty nad 250 zaměstnanců“
HEIMSTADEN Czech s.r.o.
Největší poskytovatel nájemního bydlení v České republice, spravuje 43 tis. nájemních bytů v Moravskoslezském kraji. Od dubna 2018 působí i v Olomouckém kraji. Mateřská švédská společnost Heimstaden patří k největším hráčům na evropském trhu s residenčním bydlením, působí na šesti trzích – Dánsko, Nizozemsko, Německo, Švédsko, Norsko, Island.
V čem jsou společensky odpovědní:
- Vytvořili projekt Myslíme na vás, jehož cílem je podpora stovek provozovatelů restaurací a kaváren v jejich nebytových prostorách a podpora zdravotníků ve třech největších nemocnicích v kraji. V době pandemie koronaviru od října 2020 do jara 2021 nakupovali od svých komerčních klientů jídlo a vozili ho týmům lékařů a sester do nemocnic. Zapojeny byly cukrárny, kavárny, restaurace i mléčné bary. „Tato iniciativa měla jasně vzkázat dvěma klíčovým skupinám, že na ně myslíme i v této náročné době.“ Projekt navíc obdaroval pracovníky sociálních služeb v Ostravě, Havířově, Karviné, Petřvaldě a Novém Jičíně.
- Jako společnost, která má mezi svými základními hodnotami péči i odvahu, se zapojili do celostátního projektu trasování. Do procesu trasování nabídli 20 vyškolených pracovníků. Díky nízké chybovosti, dobré komunikaci, vysoké profesionalitě a nadstandardně zvládnutému reportingu bylo pět zaměstnanců vybráno k provádění supervize a kvalitativnímu a metodickému dohledu nad prací dalších trasovačů v jiných call centrech.
- Projekt S NÁMI DOMŮ pomáhá dětem z dětských domovů a pěstounských rodin postavit se na vlastní nohy. Poskytují zlevněné bydlení v plně zařízených bytech a doprovodnou sociální péčí. Společnost Heimstaden v rámci programu pronajala 12 bytů mladým lidem s nelehkým osudem. Projekt probíhá ve spolupráci se Spolkem PORTAVITA, který prostřednictvím terénního programu Cesta k domovu pomáhá klientovi k dosažení a udržení bydlení, rozvoji sociálních kompetencí, hledání zaměstnání nebo zvyšování kvalifikace a posilování dovedností v domácím hospodaření.
kategorie „obce s rozšířenou působností“
Městský obvod Slezská Ostrava
Slezská Ostrava je od r. 1990 městským obvodem statutárního města Ostravy. Tvoří ho katastrální území Slezská Ostrava, Hrušov, Antošovice, Heřmanice, Koblov, Kunčice, Kunčičky a Muglinov. Rozkládá se převážně ve slezské části Ostravy, svými okrajovými částmi zasahuje i na Moravu.
V čem jsou společensky odpovědní:
- Na území městského obvodu byl proveden interní kvantitativní výzkum potřeb a spokojenosti obyvatel městského obvodu Slezská Ostrava ve všech klíčových oblastech života. Důvodem pro realizaci tohoto dotazníkového šetření byla potřeba získat zpětnou vazbu od občanů a získat odpověď na otázku, zda se práce pro občany dělá správně a efektivně. Byla zavedena setkání vedení městského obvodu s občany. Pravidelně probíhá živý přenos zasedání zastupitelstva obvodu.
- Cílem je všestranně rozvíjet městský obvod v souladu s myšlenkami udržitelného rozvoje, transparentností a zodpovědné správy svěřeného majetku.
- Vzdělávání a aktivity pro děti s ekologickou tématikou jsou doménou především příspěvkových organizací městského obvodu Slezská Ostrava z řad mateřských a základních škol. (Např. společná akce MŠ Zámostní a Technických služeb zaměřená na údržbu zeleně a přehlídku techniky; projekt „Objevujeme krásy přírody“ na MŠ Keramická či „Dotek podzimu“, během kterého si děti s rodiči z MŠ Komerční, Jaklovecká a Slívova užili zábavné odpoledne s tematickými aktivitami).
kategorie „obce“
Staré Hamry
Staré Hamry jsou horskou obcí skládající se z 55 osad rozprostírajících se na 8 345 ha, ve které dnes žije 562 obyvatel. Na jedné straně začíná území obce na vrcholu Lysé hory, na druhé straně končí na Bílém kříži hranicí se Slovenskou republikou. Zvláštností obce jsou také dvě katastrální území Staré Hamry 1 a Ostravice 2. Obec je tvořena převážně lesy.
V čem jsou společensky odpovědní:
- Zaměstnanci mají flexibilní pracovní dobu, mohou pracovat z domova (pokud to jejich pracovní náplň umožňuje). Některé teambuildingové akce jsou přístupné i pro rodinné příslušníky. Zaměstnanci mohou využívat zvýhodněných vstupů pro své rodinné příslušníky na různé kulturní, společenské a sportovní akce.
- Provoz veřejného osvětlení je v určitých časových úsecích omezen (strategická pozice obce v oblasti „BOTO-Beskydská oblast tmavé oblohy, a CHKO Beskydy). Veřejné osvětlení prošlo modernizací, která byla zaměřena na zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti provozu, snížení provozních nákladů na údržbu a spotřebu elektrické energie a také na snížení světelného znečištění.
- Inovativní přístupy s ohledem na životní prostředí a specifiky obce (CHKO, NATURA 2000, území výskytu velkých šlem – rys, vlk, medvěd, ochranná pásma VD Šance, přírodní rezervace, přírodní památky), v oblasti nakládání s odpadními vodami a s nakládání s odpady (ve spolupráci s EKOKOMem, MASkou, ARNIKou, MSK, Frýdeckou skládkou a dalšími organizacemi).
kategorie „organizace veřejného sektoru do 50 zaměstnanců“
Péče srdcem, z. ú.
Nezisková organizace s registrací k poskytování sociální služby osobní asistence. Seniorům a osobám se sníženou schopností sebeobsluhy poskytují péči, která umožňuje ve stáří nebo v nemoci zůstat v prostředí vlastního domova. Podle přání, zvyklostí a měnících se potřeb pomáhají zajistit běžné denní činnosti a péči. Podporují rodiny, které o seniory a handicapované pečují.
Cílem je napomáhat klientovi při soběstačnosti v základních životních dovednostech. Naplňovat jeho potřeby, jak si klient přeje. Umožnit klientovi, aby setrval co možná nejdéle v přirozeném prostředí a žil kvalitní život. Osobní asistenci poskytují dle potřeby 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu, klienti ji využívají dle svých potřeb a kapacitních možností organizace. Služba osobní asistence je službou terénní, poskytují ji v domácnostech uživatelů na území města Ostravy a v přilehlých obcích.
V čem jsou společensky odpovědní:
- Spolupracují s Úřadem práce, více než 50 % zaměstnanců tvoří ženy po „padesátce“.
- Uspořádali sbírku na dar rodinám ze sociálně znevýhodněného prostředí.
- Kromě klientů jsou partnery orgánů samosprávy. V r. 2020 s MSK podepsali druhou Smlouvu o závazku veřejné služby a vyrovnávací platbě za jeho výkon. Na základě podpory Krajského úřadu MSK a Statutárního města Ostravy se podařilo zajistit v roce 2020 dostatek prostředků z veřejných zdrojů pro 20% navýšení úvazků v Krajské základní síti sociálních služeb MSK.
kategorie „organizace veřejného sektoru nad 50 zaměstnanců“Mendelovo gymnázium Opava, p. o.
Mendelovo gymnázium, Opava, příspěvková organizace je starší ze dvou opavských gymnázií, jehož vznik se datuje už do roku 1883. Je pojmenováno po slavném biologovi a zakladateli genetiky českého původu Johannu Gregorovi Mendelovi, který v Opavě v první polovině 19. století studoval na německém gymnáziu. Pravidelně se umísťuje v projektu Excelence na prvním místě v kraji a na předních příčkách v celé republice.
V čem jsou společensky odpovědní:
- Přes 25 let organizují pro studenty MGO Den zdraví. Vyučující se mohou dobrovolně zapojit do aktivit jednotlivých stanovišť (například trénování sebeobrany – vedou členové SKP SEITEDO Opava, první pomoc, apod.)
- Pořádají akci Příběh jednoho trička – projekt tvorby vlastního modelu oblečení recyklací různých materiálů, pomocí věcí ze second handu či babiččiny skříně.
- Studenti se zasloužili o popularizaci chemie prostřednictvím chemického divadla – pohádka: Jak si Honza zasloužil princeznu a Pekelné zpravodajství z MGO, které hráli opakovaně pro řadu základních škol opavského okresu, pro mateřské školy a také v Domově seniorů.
kategorie „mikropodniky, živnostníci, spolky“
Nadační fond Kousek po kousku
V roce 2011 firma Pars komponenty stála u zrodu Nadačního fondu Kousek po kousku, v němž je od jeho založení největším donátorem. Tento komunitní nadační fond dokázal podpořit za dobu své existence různorodé dobročinné projekty, tematicky zasahujících do oblasti kultury, vzdělávání, udržování místních tradic, podpory handicapovaných sportovců atd. NF Kousek po kousku už ví, že i ta nejmenší pomoc může hrát nakonec největší roli při realizaci vašeho snu či nápadu.
V čem jsou společensky odpovědní:
- Posláním Nadačního fondu Kousek po kousku je vyhlašovat a řídit granty, zapojit další dárce a filantropy, budovat a udržovat vlastní projekt Zahrada Hojnosti a připravovat další její navazující fáze.
- Cílem je představit ostatním firmám z Moravskoslezského kraje výsledky své práce a inspirovat je k vlastním filantropickým a dárcovským počinům. Podpořit je v myšlence, aby se prostředky vytvořené v regionu znovu vrátily do místních projektů.
- NF Kousek po kousku nabízí na poli filantropie a dárcovství spolupráci, poskytuje zkušenosti, svou správu a v případě zájmu i možnost spolurozhodovat při výběru přihlášených projektů.
- Kromě grantů umožňují i účast na vlastním unikátním díle Zahrada Hojnosti ve Fulneku. Jde o dlouhodobý projekt, který má za sebou několik let příprav a první etapu výsevu a výsadby na jaře 2021. Na pozemku Nadačního fondu Kousek po kousku o rozloze 16 tis. m² se postupně rodí výjimečné místo pro tělo, mysl a duši, harmonizační a inspirativní prostor pro psychickou i fyzickou relaxaci. Zázemí Zahrady umožní zapojení do dobrovolnických projektů, sociální a mezigenerační stmelování, edukační přesah pro všechny věkové skupiny i spoluúčast na výjimečném ekonomickém procesu. Prostřednictvím samosběrů květin, bylin a plodů jedlé Zahrady představí NF naprosto unikátní způsob hospodaření pro dosažení soběstačnosti.
1. ročník Ocenění dobrovolníka
Lukáš Guřan
Nejaktivnější dobrovolník v rámci projektu BoSmePartyja. V nejtěžším covidovém období působil v domově pro seniory Ludmila. Vymýšlel pro seniory různé aktivity, např. přednášky, kvízy, hry, předčítal jim, povídal si s nimi a senioři se na jeho návštěvy velmi těšili. Jako jediný obdržel 2 nominace od 2 rozdílných subjektů.
Vítěz ankety Osobnost Moravskoslezského kraje za rok 2020
Karin Lednická
Spisovatelka Karin Lednická svou románovou sérií Šikmý kostel významně proslavila území bývalého Těšínska. Románový příběh vystihuje významné historické období v dějinách Moravskoslezského kraje a poutavý příběh poodhaluje strasti i slasti každodenního života na Těšínsku. Kniha uchvátila čtenáře po celé republice.
Román zvítězil ve druhém ročníku čtenářské ankety Kniha roku, jejímž vyhlašovatelem je Nadační fond Čtení tě mění. Také získala ocenění Český bestseller za rok 2020.
Karin Lednická se narodila v Karviné, vyrostla v Havířově a nyní žije v Ostravě. Dá se tedy říct, že celý život strávila v regionu, jehož historii zpracovává v trilogii Šikmý kostel.
Měla v úmyslu studovat knihovnictví a žurnalistiku, ale to bohužel v té době nebylo možné. Po maturitě tedy vykonávala celou škálu zajímavých profesí v průmyslových podnicích na Ostravsku a Karvinsku. Začátkem devadesátých let minulého století se konečně dostala k vysněné profesi: Začala psát pro regionální periodika, věnovala se rozhlasovému zpravodajství a kulturní publicistice v regionálních médiích.
V letech 1993–1994 pobývala v Londýně, kde se věnovala studiu angličtiny a anglické historie.
Po návratu z Anglie překládala beletrii, vydávala knihy, nyní se plně věnuje vlastnímu psaní.
Bydlí v Ostravě-Svinově, má dvě děti: Davida (19) a Zuzanu (16).
Úřední hodiny pro veřejnost:
Po, St: 8:00‑17:00 hod.
Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.
Pá: 8:00‑13:00 hod.