Tisková zpráva – Bývalý důl Gabriela se promění v živé centrum pohornické krajiny. Půlmiliardový projekt na rekonstrukci je v další fázi
V pohornické krajině na Karvinsku vznikne do roku 2027 POHO Park. Nabídne lidem zábavu, vzdělávání i nové příležitosti. K projektu, jehož cílem je hlavně kompletní rekonstrukce bývalého dolu Gabriela, je už hotová architektonická studie. Před dokončením je studie proveditelnosti, finišují přípravy žádosti o dotaci z Fondu pro spravedlivou transformaci. Také se rýsuje způsob financování provozu.
„Karvinsko je stále ještě průmyslová krajina. Vidíme to opravdu na každém metru země. Ty milióny tun uhlí, co si lidé odsud dlouhé roky brali, bychom měli krajině nějakým způsobem vrátit. Před minulostí nemůžeme strkat hlavu do písku, prostě tady těm místům něco dlužíme. Chceme, aby se území v budoucnu dál rozvíjelo, vznikly zde nové průmyslové plochy, ale nemůžeme zapomínat, že se tady odehrál jeden z nejdůležitějších příběhů historie energetiky u nás. Nechceme tradiční hornické muzeum, těch je hodně. Chceme spíše ukázat, jak žili lidé na povrchu a co všechno s sebou hornictví přinášelo. POHO Park Gabriela bude taky připomínat minulost i budoucnost přístupu člověka k přírodě při hledání vhodných zdrojů energie. Celý areál bude splňovat náročná energetická kritéria, nová přístavba bude jako jedna z prvních staveb u nás stoprocentně rozebratelná a recyklovatelná. POHO Park se v tomto směru může stát vzorem pro další projekty obnovy industriálních památek nejen u nás,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro energetiku, průmysl a chytrý region Jakub Unucka a připomněl, že rekonstrukce dolu Gabriela je součástí strategického projektu POHO Park, který se bude ucházet o peníze z Fondu pro spravedlivou transformaci.
Projekt POHO Park, který je součástí programu POHO 2030, řeší území o celkové rozloze 22 hektarů. Bude se rozkládat od kostela sv. Petra z Alkantary včetně přilehlé vodní plochy až k bývalému dolu Gabriela. „Okolí šikmého kostela se stalo oblíbeným místem pro výletníky. Dnes jich je násobně více než třeba před třemi lety a POHO Park jim brzy přinese další možnosti. Návštěvnické centrum nabídne zábavu, kulturu i prostor pro odpočinek. K dispozici budou výstavní a konferenční sály, ale také komerční prostory. Lidé se sem budou sjíždět na nejrůznější akce nebo třeba navštíví unikátní audiovizuální expozici, která představí příběh zaniklé Karviné. Jsme v kraji hrdí na industriální dědictví a i tady chceme ukázat, že tyto památky mají co nabídnout a přitahují čím dál více lidí,“ řekl náměstek hejtmana kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška a doplnil, že odhadované náklady projektu jsou vyčísleny na 503 milionů korun. Dotace z Fondu pro spravedlivou transformaci pak bude 85 %.
„Žádost o podporu projektu připravujeme na konec února. Projekt jsme chystali s krajem opravdu zodpovědně, je navržen tak, aby splňoval nejpřísnější environmentální standardy. POHO Park bude místem, na kterém ukážeme, že to s transformací myslíme vážně a že kraj je do ní připraven investovat,“ řekl předseda představenstva MSID Václav Palička s tím, že projekt POHO Parku nefunguje izolovaně. Funguje společně s dalšími chystanými aktivitami v území. Například s projektem Eden Silesia nebo s budoucími rozvojovými plochami. A už nyní jsou do oživení pohornické krajiny a okolí dolu Gabriela zapojeny i místní komunity nebo studenti.
POHO Park budou společně provozovat Moravskoslezský kraj, statutární město Karviná, MSID a spolek Iniciativa Dokořán.
„V Karviné jsme rádi za každou investici a projekt, který je na našem území realizován. Jsme si rovněž plně vědomi, že Karviná a celý náš region byl po dlouhou dobu zdrojem obrovského nerostného bohatství republice a jsem přesvědčen, že nyní je řada na státu, aby to našemu regionu vrátil. Moc bych si přál, aby se nejen projekt POHO parku zrealizoval, ale abychom úspěšně dotáhli do konce další projekty v rámci Fondu pro spravedlivou transformaci. Byl by to obrovský impulz, který by celý náš region nastartoval a určil mu nový směr,“ řekl primátor Karviné Jan Wolf.
Architektonickou studii zpracovalo NEXT Studio v čele s architektem Vojtěchem Lekešem a ve spolupráci se společností Technoprojekt. Stejný tým aktuálně zpracovává také studii proveditelnosti. Žádost o dotaci z Operačního programu Spravedlivá transformace bude podána v nejbližších dnech, následovat bude převod pozemků, které jsou doposud ve vlastnictví společností Asental a DIAMO. Ve druhé polovině tohoto roku budou zahájeny práce na projektové dokumentaci. Stavební práce by měly začít v roce 2025, POHO Park spustí provoz během roku 2027.
Úřední hodiny pro veřejnost:
Po, St: 8:00‑17:00 hod.
Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.
Pá: 8:00‑13:00 hod.