Tisková zpráva – Britská královská rodina ocenila studenty z Moravskoslezského kraje
Více než 130 studentů z Moravskoslezského kraje převzalo bronzové a stříbrné Ceny vévody z Edinburghu (DofE). Toto ocenění získávají studenti po absolvování programu, který pochází z Velké Británie a byl založen před 66 lety princem Philipem, manželem královny Alžběty II.
Moravskoslezský kraj se v roce 2018 stal prvním krajem v Česku, který se rozhodl své školy při plnění programu DofE oficiálně podpořit. V současné době je do programu v kraji zapojeno 34 organizací a plní jej přibližně 800 mladých lidí. „Program DofE je pro mladé lidi skvělou příležitostí k osobnímu rozvoji. Nyní funguje ve 130 zemích světa a ročně jej plní více než milion mladých lidí včetně pěti tisícovek Čechů. Ocenění absolventi se několik měsíců věnovali dobrovolnictví, sportu, rozvíjeli své dovednosti a na závěr absolvovali několikadenní expedici v přírodě. Načerpali tak zajímavé zkušenosti, inspiraci a možná více poznali sami sebe. Smysluplně strávili svůj čas, což je v dnešní době k nezaplacení,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny. Mezi oceněnými je mnoho studentů z Masarykova Gymnázia v Příboře, kde se vedení studentů věnuje učitel Jiří Svoboda. Ten v loňském roce za své aktivity dokonce obdržel pochvalný dopis a speciální pamětní minci vyrobenou Královskou mincovnou od Jeho královské výsosti, prince Edwarda.
„Vždy jsem měla problém si najít čas na věci, které mě baví nebo na zkoušení nových činností. S DofE jsem měla mnohem větší motivaci. Dosáhla jsem cílů, u kterých mě ani nenapadlo, že bych jich mohla dosáhnout,“ prozradila studentka Gymnázia v Příboře Anna Kučerová, která se v rámci DofE věnovala například rychločtení nebo vyklesťování částí stromů napadených kůrovcem a výsadbě nových stromků.
Výkonný ředitel DofE v České republice Tomáš Vokáč zdůraznil důležitost vystupování z komfortní zóny, kterému jsou díky účasti v programu mladí lidé vystavováni: „Právě vystoupení z komfortní zóny, ať už na expedici v přírodě nebo při odhodlávání se k dobrovolnické pomoci, je to, co mladé posouvá dále. Děkujeme všem učitelům a mentorům, kteří v Moravskoslezském kraji věnují čas rozvoji mladých lidí ve svém volném čase.“
O Mezinárodní ceně vévody z Edinburghu (DofE)
Program má 3 úrovně, bronzovou, stříbrnou a zlatou a může se do něj zapojit každý student nebo žák ve věku 13 až 24 let. Podle zvolené úrovně pak program plní 6, 12 nebo 18 měsíců. V České republice program funguje 26 let a je do něj zapojeno více než 300 základních a středních škol, dětských domovů, sportovních klubů. Do programu se zapojují mladí lidé z širokého sociálního spektra. Účastníci si volí aktivity a cíle ve třech oblastech – dovednosti, pohybu, dobrovolnictví. Na zvolených cílech pak pravidelně pracují. Čtvrtou oblastí je týmová expedice v přírodě, která má vždy konkrétní účel.
Úřední hodiny pro veřejnost:
Po, St: 8:00‑17:00 hod.
Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.
Pá: 8:00‑13:00 hod.