Zápis ze 17. zasedání
konaného dne 2. 2. 2011 v zasedací síni krajského úřadu
(zahájení zasedání ve 14:10, ukončení ve 14:40)
Přítomni:
- 54 členů zastupitelstva kraje
- ředitel krajského úřadu
- 16 vedoucích odborů krajského úřadu
- tisková mluvčí
- 6 senátorů Parlamentu České republiky
- zástupce Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje
Omluveni:
- Mgr. et Mgr. Lukáš Curylo
- Petr Jalowiczor
- prof. PhDr. Zdeněk Jirásek, CSc.
- Ing. RSDr. Svatomír Recman
- PhDr. Jaroslava Wenigerová
Neomluveni:
- Dalibor Gříšek
- Pavol Lukša
- Ing. Zbyněk Stanjura
- Ing. Igor Svoják, MBA
- Mgr. Dana Váhalová
- Ladislav Velebný
17. zasedání zastupitelstva kraje zahájil hejtman kraje Ing. Jaroslav Palas. Přivítal všechny přítomné a uvedl, že z celkového počtu 65 členů zastupitelstva kraje je do této doby přítomno 46 členů, což je nadpoloviční většina, takže zasedání je schopno platně jednat a usnášet se.
Ing. Jaroslav Palas v úvodu zasedání představil nového ředitele krajského úřadu PaedDr. Jaroslava Sourala, CSc., kterého do této funkce jmenoval s účinností od 17. ledna 2011 po předchozím souhlasu ministra vnitra. Zastupováním funkce vedoucího odboru kancelář hejtmana kraje byl pověřen Ing. Tomáš Zuber.
Dále hejtman kraje sdělil, že dnešní zasedání zastupitelstva kraje bylo svoláno vzhledem k aktuální situaci ve zdravotnictví v souvislosti s výzvou Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů "Děkujeme, odcházíme", přičemž dnes by mělo zastupitelstvo kraje projednat informaci o zabezpečení zdravotní péče v našem kraji a rovněž by mělo projednat záměr realizace změny organizačního uspořádání nemocnic zřizovaných Moravskoslezským krajem. Vzhledem k tomu, že po diskusi s předsedy všech politických klubů zastupitelstva kraje převládá názor, že by tato problematika měla být projednána na nějakém neformálním jednání všech členů zastupitelstva kraje za účelem seznámení se s výsledky auditu, které včera obdrželo vedení kraje a se kterými nebyl seznámen zdravotní výbor zastupitelstva, navrhl, aby v předloženém návrhu usnesení k materiálu číslo 1 byl vypuštěn bod pod číslem 2.
Ing. Jaroslav Palas uvedl, že zápis ze 17. zasedání zastupitelstva kraje provedou pracovnice odboru právního a organizačního krajského úřadu Hana Novotná a Renáta Dračková.
Ověření zápisu z 16. zasedání zastupitelstva kraje:
Ověřovateli zápisu z 16. zasedání zastupitelstva kraje, konaného dne 22. 12. 2010, byli Ing. Jan Stoklasa a Ing. Petr Podstavka. Oba ověřovatelé zápisu uvedli, že zápis souhlasí s průběhem zasedání a nemají k němu žádné připomínky.
Zpráva o ověření tohoto zápisu byla pak členy zastupitelstva kraje vzata na vědomí (54 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 17/1442 (pořadové hlasování č. 1 – text uveden v příloze č. 2).
Zápis je k nahlédnutí na odboru právním a organizačním krajského úřadu.
Volba ověřovatelů zápisu ze 17. zasedání zastupitelstva kraje:
Za ověřovatele zápisu ze 17. zasedání zastupitelstva kraje byli navrženi:
- Ing. Miroslav Boublík
- Mgr. Petr Juras
Oba navržení ověřovatelé zápisu byli schváleni (53 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 17/1443 (pořadové hlasování č. 2 – text uveden v příloze č. 2).
Hejtman kraje Ing. Jaroslav Palas sdělil, že členové zastupitelstva kraje mohou své dotazy, připomínky a podněty vznášet ústně, nebo je předkládat písemně. Písemné dotazy, připomínky a podněty členů zastupitelstva kraje budou soustřeďovány u náměstkyně hejtmana kraje Mgr. Věry Palkové.
Volba návrhové komise:
Za členy návrhové komise byli navrženi:
- Mgr. Ing. Iva Tichá – předsedkyně
- Milada Otáhalová
- Ing. Vít Slováček
- Ing. Andreas Hahn
- za zapisovatele komise byl navržen JUDr. Miroslav Býma, Ph.D., vedoucí odboru právního a organizačního krajského úřadu.
Návrhová komise v tomto složení byla schválena (54 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 17/1444 (pořadové hlasování č. 3 – text uveden v příloze č. 2).
Zpráva o činnosti rady kraje
Podle zákona o krajích podal hejtman kraje Ing. Jaroslav Palas zprávu o činnosti rady kraje. Od minulého zasedání zastupitelstva kraje dne 22. 12. 2011 se konalo 5 schůzí rady kraje.
Na schůzi dne 22. 12. 2010 rada kraje mj.:
- schválila rozpočtová opatření v oblasti školství, regionálního rozvoje a cestovního ruchu a zdravotnictví
- rozhodla o poskytnutí finančních prostředků jednotlivým dopravcům na financování závazků veřejné služby v linkové a drážní osobní dopravě
Na schůzi dne 5. 1. 2011 rada kraje mj.:
- schválila rozpočtové úpravy v rámci projektů spolufinancovaných z evropských finančních zdrojů
Na schůzi dne 19. 1. 2011 rada kraje mj.:
- rozhodla o uzavření Moravskoslezského paktu zaměstnanosti mezi Moravskoslezským krajem a Sdružením pro rozvoj Moravskoslezského kraje, Krajskou hospodářskou komorou Moravskoslezského kraje a Regionální radou regionu soudržnosti Moravskoslezsko
- vzala na vědomí informaci o přípravě návrhů optimalizace sítě škol zřizovaných Moravskoslezským krajem a zprávu o postupu přípravy projektu "Krajského integrovaného centra pro využívání komunálních odpadů"
Na schůzi dne 24. 1. 2011 rada kraje mj.:
- projednala materiály, které byly předloženy dnešnímu zasedání zastupitelstva kraje pod čísly 1 a 2
Na dnešní schůzi rada kraje mj.:
- schválila výroční zprávu o činnosti orgánů Moravskoslezského kraje v oblasti poskytování informací podle zákona o svobodném přístupu k informacím za rok 2010
- schválila rozpočtová opatření v souvislosti se zapojením části zůstatku finančních prostředků rozpočtového hospodaření roku 2010 do rozpočtu kraje na rok 2011
- projednala materiál, který byl dnes předložen pod číslem 3.
Hejtman kraje Ing. Jaroslav Palas sdělil, že rada kraje předkládá zastupitelstvu "Návrh programu 17. zasedání zastupitelstva kraje", který obdrželi členové zastupitelstva dnes na stůl a ve kterém jsou uvedeny všechny body navržené radou kraje k zařazení do programu k dnešnímu dni, tj. 2. 2. 2011.
Dnes na stůl byl předložen ještě materiál pod číslem 3 a výpis z usnesení 20. jednání výboru zdravotního jako doplňující informace k materiálu číslo 1. S úvodním slovem předkladatele bude předložen materiál pod číslem 1. Jak již v úvodu zasedání hejtman kraje avizoval, požádal, aby v návrhu programu byla u materiálu číslo 1 vypuštěna v jeho názvu část týkající se záměru realizace změny organizačního uspořádání nemocnic zřizovaných Moravskoslezským krajem s tím, že tato záležitost bude ještě před březnovým zasedáním zastupitelstva kraje nejprve projednána ve zdravotním výboru a na neformálním jednání členů zastupitelstva kraje tak, aby byla možnost dostatečně se seznámit se závěry auditu našich nemocnic.
Diskuse:
Mgr. Ivan Týle – jako předseda politického klubu ODS uvedl, že takovýto návrh na neformální setkání členů zastupitelstva kraje s ním nebyl projednán, a dále se dotázal, kdy uvedený materiál členové zastupitelstva kraje obdrží, aby se s ním mohli seznámit, a zda se tedy bude konat plánované zasedání dne 23. 2. 2011,
Ing. Jaroslav Palas – odpověděl, že pokud bude zvolen navrhovaný postup řešení problematiky krajských nemocnic s tím, že se bude konat neformální jednání členů zastupitelstva kraje za účelem vyslechnutí prezentace, seznámení se se závěry a dosažení shody na společném postupu, pak by to zasedání dne 23. 2. 2011 bylo zbytečné,
Mgr. Ivan Týle – navrhl proto, aby se v tomto případě ta prezentace a to neformální setkání konalo dne 23. 2. 2011,
Ing. Jaroslav Palas – souhlasil s tímto návrhem a dal hlasovat o návrhu programu dnešního zasedání – schválen (42 pro, 0 proti, 10 se zdrž.) – přij. usn. č. 17/1445 (pořadové hlasování č. 4 – text uveden v příloze č. 2).
K projednávaným materiálům:
K materiálu č. 1
Informace o zabezpečení zdravotní péče v Moravskoslezském kraji v souvislosti s výzvou Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů "Děkujeme, odcházíme"
Předkladatel materiálu: Ing. Jaroslav Palas, hejtman kraje
- s úvodním slovem
Ing. Jaroslav Palas – uvedl, že ze všech dosud shromážděných podkladů vyplývá, že dopad výzvy "Děkujeme, odcházíme" výrazně omezí rozsah a kvalitu poskytování zdravotní péče občanům Moravskoslezského kraje,
- sdělil, že zástupci kraje a ředitelé zdravotnických zařízení zřizovaných a založených krajem situaci mapovali a že v souhrnném počtu k datu 1. 1. 2011 evidovala zdravotnická zařízení v kraji celkem 580 výpovědí lékařů, z toho 482 bylo evidováno ve zdravotnických zařízeních zřizovaných a založených Moravskoslezským krajem; k 20. 1. 2011 došlo k nevýraznému poklesu na 562 výpovědí, z toho v krajských nemocnicích na 469,
- vzhledem k tomu, že tato situace může v konečném důsledku znamenat obrovský negativní zásah, až devastaci struktury zdravotní péče v kraji, byl zřízen pracovní tým, který od počátku roku pracuje na přípravě řešení této mimořádné situace; v rámci řešení akce "Děkujeme, odcházíme" byla uskutečněna celá řada jednání, a to se zástupci Lékařského odborového klubu, s řediteli a zaměstnanci krajských nemocnic, se zástupci ostatních zdravotnických zařízení, se zástupci Sdružení praktických lékařů pro dospělé, děti a dorost a také se zástupci ambulantních specialistů – taktéž byla o situaci informována na svém mimořádném jednání Bezpečnostní rada kraje, která doporučila hejtmanovi kraje písemně informovat předsedu vlády České republiky, Ministerstvo zdravotnictví České republiky a Bezpečnostní radu státu o situaci v zabezpečení zdravotní péče v kraji a současně svolat a informovat Zastupitelstvo Moravskoslezského kraje; samozřejmě byly také informovány klíčové zdravotní pojišťovny se žádostí o řešení,
- v případě, že nastane situace, v důsledku které bude muset dojít k omezení výrazného spektra zdravotní péče v kraji, pak je nezbytné, aby na tuto situaci byly připraveny všechny subjekty, tzn. všechny nemocnice bez ohledu na provozovatele, Záchranná služba Moravskoslezského kraje, všeobecní praktičtí lékaři, praktičtí lékaři pro děti a dorost, ambulantní specialisté, ale také provozovatelé dopravních služeb a v neposlední řadě občané – pacienti,
- pracovní tým, který byl ustaven na přelomu roku, navrhl koncept tzv. 4 územních nemocnic, které by spolu s krajskými nemocnicemi zajišťovaly zdravotní péči, byť v omezeném rozsahu, pro občany Moravskoslezského kraje,
- rada kraje na jednání dne 24. 1. 2011 uložila ředitelům krajských nemocnic zpracovat a předložit odboru zdravotnictví v termínu do 4. 2. 2011 analýzu možnosti zabezpečení zdravotní péče od 1. 3. 2011, návrh spolupráce v rámci tzv. územních nemocnic a přehled rozsahu zdravotní péče, kterou nebudou schopni od 1. 3. 2011 zabezpečit,
- i přes maximální snahu ředitelů nemocnic však při realizaci tohoto řešení existuje celá řada rizik a omezení, a to jak po stránce právní, tak i finanční,
- za účelem vyhodnocování situace a koordinace činnosti bude zřízen expertní, tedy poradní tým, jehož hlavním úkolem bude vyhodnocení analýzy rozsahu zajištění zdravotní péče stávajícími kapacitami, akutní lůžkové péče a rozhodnutí o harmonogramu dalšího postupu; dále pak to bude pravidelné monitorování situace v souvislosti s akcí "Děkujeme, odcházíme" na území Moravskoslezského kraje a ostatních krajů a neprodlené předávání informací hejtmanovi kraje,
- dále pak to bude koordinace spolupráce všech lůžkových zařízení poskytujících akutní lůžkovou péči na území kraje počínaje dnem 9. 2. 2011 v souvislosti s přípravou na zabezpečení zdravotní péče od 1. 3. 2011; v praxi tento bod bude znamenat, že tam, kde nebudou oddělení zabezpečena lékaři, dojde na základě harmonogramu k postupnému vymísťování těchto oddělení a v podstatě uzavírání jejich činnosti a oznámení zdravotním pojišťovnám, že nejsme schopni na těchto odděleních zabezpečit nasmlouvanou zdravotní péči,
- dále pak půjde o včasné operativní informování hejtmana kraje o nutnosti vyzvat vládu České republiky k řešení té krizové situace na území Moravskoslezského kraje, které přesahuje možnosti kraje,
- pokud skutečně k 1. 3. 2011 nastane odchod lékařů z krajských nemocnic, bude situace vyžadovat řešení z pozice státu, protože kraj skutečně disponuje pouze omezenými možnostmi jak na situaci reagovat, a je třeba uvést, že ostatní lůžková zařízení vč. Fakultní nemocnice Ostrava nebudou schopny výpadky v poskytování lékařské péče plně pokrýt,
Diskuse:
Ing. Jiří Veverka – přečetl tiskovou zprávu politického klubu ODS k tomuto materiálu:
"Zastupitelský klub ODS nepodporuje výzvu Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů "Děkujeme, odcházíme". ODS dlouhodobě upozorňovala, že výborní lékaři jsou u nás podhodnoceni a že mladí lékaři jsou neadekvátním ohodnocením demotivováni. Tato akce však očividně slouží především jejím organizátorům, kteří se snaží maximálně a nezodpovědně využít nespokojenosti českých lékařů. Rovněž nesouhlasíme s adresováním této výzvy pouze Ministerstvu zdravotnictví a vládě České republiky. Vzhledem ke skutečnosti, že drtivá většina výpovědí lékařů v Moravskoslezském kraji je z nemocnic zřizovaných krajem, je evidentní, že na vzniklé situaci má svůj výrazný podíl krajská koalice ČSSD – KSČM, která má zodpovědnost za krajské nemocnice. V soukromých nemocnicích v našem kraji je nižší průměrná mzda lékařů než v krajských nemocnicích a přesto zde k odchodům nedochází. Na druhé straně průměrná mzda v krajských nemocnicích je nižší než ve fakultní nemocnici spadající pod ministerstvo. Hejtman a vedení kraje měli dost času tento nepoměr řešit. Část prostředků mohla jít na zvýšení platů místo na nezákonné proplácení zdravotnických poplatků. I kvůli proplacené třicetikoruně nyní hrozí kolaps značné části veřejného zdravotnictví v kraji! V případě dohody mezi ministerstvem a lékařskými odboráři očekáváme, že vedení kraje nebude zpochybňovat právo každého ředitele nemocnice přijímat stažení výpovědí přísně individuálně pouze podle skutečných pracovních a odborných kvalit konkrétních lékařů. Očekáváme, že se vládnoucí krajská koalice postaví k současné situaci čelem, nebude jen čekat na kroky Ministerstva zdravotnictví a vlády a začne mzdové požadavky všech zaměstnanců nemocnic řešit koncepčně a dlouhodobě v rámci své nedělitelné zodpovědnosti za krajské zdravotnictví.",
Ing. Jaroslav Palas – uvedl, že z jeho strany je to bez komentáře, a vzhledem k tomu, že se do diskuse již nikdo nepřihlásil, dal hlasovat o předloženém návrhu usnesení v bodě 1) – schválen (36 pro, 0 proti, 17 se zdrž.) – přij. usn. č. 17/1446 (pořadové hlasování č. 5 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 2
Návrh na schválení předložení žádostí o dotaci projektů financovaných z evropských finančních zdrojů
Předkladatel materiálu: doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D., náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (53 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 17/1447 (pořadové hlasování č. 6 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 3
Návrh na zahájení přípravy projektu "Zpřístupnění území NKP Důl Hlubina"
Předkladatel materiálu: doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D., náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (52 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 17/1448 (pořadové hlasování č. 7 – text uveden v příloze č. 2).
Dotazy, připomínky a podněty:
Na 17. zasedání zastupitelstva kraje nebyl členy zastupitelstva kraje podán žádný písemný dotaz, připomínka nebo podnět.
Přehled přijatých usnesení:
Předsedkyně návrhové komise Mgr. Ing. Iva Tichá sdělila, že návrhová komise konstatuje, že usnesení k jednotlivým bodům programu, projednaným na dnešním zasedání, byla platně přijata,
- dodala, že v průběhu jednání nebyly návrhové komisi doručeny žádné návrhy na změnu nebo úpravu přijatých usnesení, ani nové návrhy usnesení, o kterých by mělo zastupitelstvo kraje jednat a hlasovat.
Závěr:
Ing. Jaroslav Palas poděkoval členům zastupitelstva kraje za jejich účast na dnešním zasedání. Sdělil, že příští neformální jednání se bude konat dne 23. 2. 2011 ve 14:00 hodin, kde bude projednávána avizovaná problematika krajských nemocnic, a ukončil 17. zasedání zastupitelstva kraje.
Přílohy:
- Schválený program 17. zasedání zastupitelstva kraje
- Usnesení č. 17/1442–17/1448
- Přehled hlasování
- Listiny přítomných
Zapsaly:
Hana Novotná
Renáta Dračková
odbor právní a organizační krajského úřadu
V Ostravě dne 4. 2. 2011
Zápis včetně příloh ověřili:
Ing. Miroslav Boublík
Mgr. Petr Juras
Ing. Jaroslav Palas
hejtman kraje
Úřední hodiny pro veřejnost:
Po, St: 8:00‑17:00 hod.
Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.
Pá: 8:00‑13:00 hod.