Zápis z 16. zasedání
konaného dne 22. 12. 2010 v zasedací síni krajského úřadu
(zahájení zasedání v 9:10, ukončení ve 13:20)
Přítomni:
- 53 členů zastupitelstva kraje
- ředitelka krajského úřadu
- 16 vedoucích odborů
- tisková mluvčí
- 2 poslanci Parlamentu České republiky
- 2 senátoři Parlamentu České republiky
- zástupci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, Agentury pro regionální rozvoj a.s., Letiště Ostrava, a.s., a Regionální rady regionu soudržnosti Moravskoslezsko
Omluveni:
- JUDr. Josef Babka
- Tomáš Hanzel
- Petr Jalowiczor
- Ing. Václav Pomikálek
- Jaroslav Štekbauer
- PhDr. Jaroslava Wenigerová
Neomluveni:
- Mgr. Dagmar Adamová
- Vladimír Jedlička
- Ing. Zbyněk Stanjura
- Ing. Igor Svoják, MBA
- Ladislav Velebný
- Ing. Jiří Veverka
16. zasedání zastupitelstva kraje zahájil hejtman kraje Ing. Jaroslav Palas. Přivítal všechny přítomné a uvedl, že z celkového počtu 65 členů zastupitelstva kraje je do této doby přítomno 45 členů, takže zasedání je schopno platně jednat a usnášet se. Uvedl, že 4 členové zastupitelstva kraje se z účasti na dnešním zasedání omluvili.
Hejtman kraje sdělil, že v průběhu zasedání zastupitelstva kraje bude v předsálí zasedací místnosti probíhat předvánoční výstava, kterou připravily příspěvkové organizace Moravskoslezského kraje poskytující sociální služby. Vystavené výrobky vyrobili klienti ze 4 organizací, a to Sagapo, Náš svět, Fontána a Odry. Výtěžek z této prodejní výstavy využijí příspěvkové organizace na své další aktivity.
Dále uvedl, že zápis z 16. zasedání zastupitelstva kraje provedou pracovnice odboru právního a organizačního krajského úřadu Hana Novotná a Renáta Dračková.
Ověření zápisu z 15. zasedání zastupitelstva kraje:
Ověřovateli zápisu z 15. zasedání zastupitelstva kraje, konaného dne 10. 11. 2010, byli pan Bc. Jiří Absolon a pan Ing. Marek Vavrečka. Oba ověřovatelé zápisu uvedli, že zápis souhlasí s průběhem zasedání a nemají k němu žádné připomínky.
Zpráva o ověření tohoto zápisu byla pak členy zastupitelstva kraje vzata na vědomí (47 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1346 (pořadové hlasování č. 1 – text uveden v příloze č. 2).
Zápis je k nahlédnutí na odboru právním a organizačním krajského úřadu.
Volba ověřovatelů zápisu z 16. zasedání zastupitelstva kraje:
Za ověřovatele zápisu z 16. zasedání zastupitelstva kraje byli navrženi:
- Ing. Jan Stoklasa
- Ing. Petr Podstavka
Oba navržení ověřovatelé zápisu byli schváleni (50 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1347 (pořadové hlasování č. 2 – text uveden v příloze č. 2).
Hejtman kraje Ing. Jaroslav Palas sdělil, že členové zastupitelstva kraje mohou své dotazy, připomínky a podněty vznášet ústně, nebo je předkládat písemně. Písemné dotazy, připomínky a podněty členů zastupitelstva kraje budou soustřeďovány u náměstkyně hejtmana kraje Mgr. Věry Palkové.
Volba návrhové komise:
Za členy návrhové komise byli navrženi:
- prof. PhDr. Zdeněk Jirásek, CSc. – předseda
- Ing. Miroslav Boublík
- Ing. Vít Slováček
- Ing. David Maňas
- za zapisovatele komise byl navržen JUDr. Miroslav Býma, Ph.D., vedoucí odboru právního a organizačního krajského úřadu.
Návrhová komise v tomto složení byla schválena (49 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1348 (pořadové hlasování č. 3 – text uveden v příloze č. 2).
Zpráva o činnosti rady kraje
Podle zákona o krajích podal hejtman kraje Ing. Jaroslav Palas zprávu o činnosti rady kraje. Od minulého zasedání zastupitelstva kraje dne 10. 11. 2010 se konaly 4 schůze rady kraje.
Na schůzi dne 10. 11. 2010 rada kraje mj.:
- schválila rozpočtové opatření v oblasti školství
- vzala na vědomí informaci o změnách při realizaci stavby "Moravskoslezský kraj – Nemocnice ve Frýdku‑Místku, příspěvková organizace – Energocentrum a zvýšení standardu dodávek elektrické energie"
Na schůzi dne 25. 11. 2010 rada kraje mj.:
- rozhodla o přijetí dotace poskytnuté z rozpočtové kapitoly Ministerstva práce a sociálních věcí v rámci Integrovaného operačního programu ve výši cca 6 mil. Kč na financování projektu "1. etapa transformace organizace Marianum"
- souhlasila s aplikací jednotného účtového rozvrhu pro nemocnice – zřizované Moravskoslezským krajem, s účinností od 1. 1. 2011
- rozhodla o vyhlášení dotačních programů pod názvy:
- Program rozvoje sociálních služeb v Moravskoslezském kraji na rok 2011
- Program na podporu zvýšení kvality sociálních služeb poskytovaných v Moravskoslezském kraji na rok 2011
- Program realizace specifických opatření Moravskoslezského krajského plánu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením na rok 2011
- Program protidrogové politiky kraje na rok 2011
- Program na podporu neinvestičních aktivit z oblasti prevence kriminality na rok 2011
- a Program podpory aktivit příslušníků národnostních menšin žijících na území Moravskoslezského kraje na rok 2011
Na schůzi dne 3. 12. 2010 rada kraje mj.:
- vzala na vědomí informaci o zpracované Situační zprávě o kvalitě ovzduší na území kraje za předešlý kalendářní rok 2009 a o postupu realizace úkolů stanovených nařízením kraje č. 1/2004, kterým se vydává Krajský program snižování emisí Moravskoslezského kraje
- rozhodla o vyhlášení dotačních programů pod názvy "Dotační program Drobné vodohospodářské akce", "Dotační program na podporu aktivit v oblasti životního prostředí", "Program na podporu přípravy projektové dokumentace 2011" a "Podpora obnovy a rozvoje venkova Moravskoslezského kraje 2011"
Na schůzi dne 15. 12. 2010 rada kraje mj.:
- schválila Krajský program prevence kriminality Moravskoslezského kraje pro rok 2011
- rozhodla o vyhlášení dotačního programu "Podpora turistických informačních center v Moravskoslezském kraji pro rok 2011" a "Dotačního programu na podporu projektů ve zdravotnictví na rok 2011"
Na dnešní schůzi rada kraje mj.:
- projednala materiály, které byly předloženy dnešnímu zasedání pod čísly 78 a 79
- tato schůze bude pokračovat po ukončení zasedání zastupitelstva kraje.
Hejtman kraje Ing. Jaroslav Palas sdělil, že rada kraje předkládá zastupitelstvu "Návrh programu 16. zasedání zastupitelstva kraje", který obdrželi členové zastupitelstva dnes na stůl a ve kterém jsou uvedeny všechny body navržené radou kraje k zařazení do programu k dnešnímu dni, tj. 22. 12. 2010.
Ing. Jaroslav Palas dále uvedl, že na základě schůze rady kraje konané dne 15. 12. 2010 obdrželi členové zastupitelstva kraje na stůl materiály pod čísly 24 a 67 až 77 a na základě dnešní schůze rady kraje ještě materiály pod čísly 78 a 79. Dále byl na stůl předložen materiál pod číslem 39 "Zpráva o činnosti výboru finančního za období prosinec 2009 – listopad 2010", dodatek k materiálu číslo 31 a písemné stanovisko výboru finančního k materiálům předkládaným dnešnímu zasedání.
S úvodním slovem budou předloženy materiály pod čísly 1 a 62. Materiál číslo 62 doporučil Ing. Jaroslav Palas projednat ihned po 1. přestávce, tj. cca ve 12 hodin, z důvodu přítomnosti členů analytického týmu ze společnosti RGM medical, s. r. o.
Ing. Jaroslav Palas – dal hlasovat o návrhu programu dnešního zasedání – schválen (50 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1349 (pořadové hlasování č. 4 – text uveden v příloze č. 2).
Hejtman kraje Ing. Jaroslav Palas dále sdělil, že přibližně po dvou hodinách jednání vyhlásí hodinovou přestávku, tzn. od 11 do 12 hodin. Další přestávka bude pak vyhlášena po dalších dvou hodinách jednání, tj. cca ve 14 hodin.
K projednávaným materiálům:
K materiálu č. 1
Návrh rozpočtu Moravskoslezského kraje na rok 2011 a rozpočtový výhled na léta 2012 a 2013
Předkladatel materiálu: Ing. Jaroslav Palas, hejtman kraje
- s úvodním slovem
Diskuse:
Ing. Petr Adamec – vznesl dotaz k položce č. 116 v odvětví kultury v příloze č. 3 předloženého materiálu – k "Novostavbě Moravskoslezské vědecké knihovny" – a dotázal se, jakým způsobem bude daný záměr realizován, když v návrhu rozpočtu je pro tento účel navrženo jen 10 mil. Kč a dle výhledu do příštích let je to 0 Kč,
Ing. Jaroslav Palas – požádal o odpověď náměstka hejtmana kraje Ing. RSDr. Svatomíra Recmana,
Ing. RSDr. Svatomír Recman – sdělil, že vědecká knihovna je problém zděděný po předchozí koalici a který se ani přes intenzivní snahu současné koalice nepodařilo zatím zrealizovat,
- uvedl, že původně vláda přijala usnesení, že finanční prostředky ve výši 490 mil. Kč dá našemu kraji k dispozici na výstavbu vědecké knihovny, avšak po volbách do Poslanecké sněmovny se změnila politická situace a na návrh nového ministra kultury předloženého v září do vlády bylo předchozí usnesení vlády zrušeno s tím, že současný ministr kultury nepočítá s žádnou finanční podporou, s žádnou finanční dotací pro potřeby Moravskoslezského kraje ve vztahu k Moravskoslezské vědecké knihovně,
- dodal, že to znamená, že jsme v situaci, kdy na výstavbu uvedené knihovny jsou k dispozici pouze finanční prostředky, které měl ve svém výhledu Moravskoslezský kraj,
- poznamenal, že priorita řešení situace vědecké knihovny nadále trvá s tím, že tato by měla být řešena v úsporné variantě, tzn. že původní projekt tzv. černé kostky je za současné situace dle jeho názoru bez podpory státního rozpočtu nerealizovatelný,
- uvedl, že nyní probíhají jednání s některými developerskými a stavebními firmami za účelem možnosti využití prostor, které jsou k dispozici v okolí Ostravy, ať už v prostorách Karoliny, nebo naproti Domu kultury Vítkovic (dnes Dům kultury města Ostravy a.s.); předmětná jednání jsou v této chvíli na úrovni vyjednávání ohledně záměru, finančního zabezpečení a dalších věcí – v průběhu I. čtvrtletí příštího roku by měl být předložen návrh jedné nebo dvou základních variant, které by byly reálné a dovolovaly ještě v tomto volebním období zahájit výstavbu vědecké knihovny s tím, že by se v této výstavbě pokračovalo i po roce 2012,
Ing. Petr Adamec – dotázal se, na co přesně je určeno těch 10 mil. Kč v rozpočtu kraje,
Ing. Jaroslav Palas – odpověděl, že tyto finanční prostředky byly při přípravě rozpočtu alokovány s cílem zahájit uvedenou výstavbu knihovny; v tuto chvíli se zatím neví, o jakou variantu půjde – jsou tady minimálně dvě nabídky developerů, kteří chtějí v rozsahu půl miliardy korun postavit vědeckou knihovnu, pak ji formou splátek prodat kraji a předat k provozování,
- dodal, že tyto nabídky nejsou zatím příliš konkrétní, že se to vyjasní v horizontu do jarních měsíců a že pak bude předložena informace zastupitelstvu kraje,
Ing. Josef Jalůvka – poznamenal, že k návrhu rozpočtu nebyl letos uspořádán seminář, jak bývalo zvykem,
- uvedl, že v oblasti dopravy postrádá v návrhu rozpočtu kraje na příští rok program, který nabízel možnost přihlásit se o dotaci na drobné úpravy dopravních závad pro zvýšení bezpečnosti silničního provozu, který byl velmi vyhledávaný a byl vlastně jediným dostupným programem, kterým bylo možno zejména na komunikacích nižších tříd výrazně pomoci ke zvýšení bezpečnosti v místech, kde se stávají úrazy apod.,
- vznesl dotaz k tzv. Moravskoslezské kartě – jak je tento projekt daleko,
- dále se dotázal k problematice bývalého areálu Dolu Hlubina – kdo je vlastně garantem za kraj, kdo se přímo zabývá spoluprací se sdružením kolem Dolu Hlubina a těmi záměry, jaká je zde filosofie a jak se k tomu staví kraj a jakým způsobem ovlivňuje toto dění,
- k vědecké knihovně uvedl, že jednou z variant je umístění právě v tomto areálu,
Ing. Jaroslav Palas – co se týče uspořádání semináře k návrhu rozpočtu kraje, uvedl, že tento nebyl svolán z důvodu, že v loňském roce se ho téměř nikdo ze členů zastupitelstva kraje nezúčastnil,
Ing. Martin Štěpánek, Ph.D. – vznesl dotaz k návratné finanční výpomoci pro Nemocnici s poliklinikou v Karviné-Ráji ve výši 30 mil. Kč, zda by mohla být objasněna situace v tomto zdravotním ústavu, a jelikož je termín splatnosti ještě v příštím roce – z jakých finančních zdrojů bude tato návratná finanční výpomoc hrazena,
- dále požádal o komentář k plánovanému poklesu dotačních programů, který je plánován asi o jednu čtvrtinu,
Miroslav Novák – k dotazu Ing. Josefa Jalůvky sdělil, že program ke zvýšení pasivní bezpečnosti pro města a obce skutečně nebude realizován z důvodu snížení objemu dotačních programů obecně v rámci rozpočtu kraje na rok 2011 na tyto programy; prioritou našeho kraje je zajistit v co největší míře čerpání prostředků z Regionálního operačního programu, příp. z prostředků z národních operačních programů, a všechny volné zdroje použít na kofinancování těchto aktivit,
- k Moravskoslezské kartě sdělil, že od původního velkého projektu bylo pod tíhou nákladů upuštěno a těch 12 mil. Kč v návrhu rozpočtu je určeno na pořízení softwaru za účelem kompatibility celého systému,
Ing. Jaroslav Palas – k návratné finanční výpomoci pro karvinskou nemocnici sdělil, že rada kraje byla požádána o tuto výpomoc z důvodu, že tato nemocnice ještě za doby bývalého vedení neodvedla tolik výkonů ve vztahu k pojišťovnám, kolik čerpala peněz, a musela ihned vrátit cca 30 mil. Kč; tyto finanční prostředky budou kraji vráceny v průběhu jednoho roku,
- co se týče Dolu Hlubina, uvedl, že bylo založeno sdružení, ve kterém je zastoupeno jak město Ostrava, tak Moravskoslezský kraj, a toto sdružení pomáhá řešit přípravu celého tohoto projektu, který vzniká, s tím, že jedna z možností umístění vědecké knihovny je právě v tomto areálu – jsou zde ale i další nabídky developerů, o kterých dnes již hovořil,
- dodal, že ambicí koalice je, aby výstavba knihovny byla do konce volebního období zahájena, protože stav, ve kterém se nyní knihovna nachází, je skutečně neúnosný,
Pavol Lukša – vznesl dotaz k položce "Rekonstrukce pavilonu psychiatrie Nemocnice Třinec" s tím, zda se zde do budoucna nejedná o vyhozené peníze, když se vedle sebe na Třinecku nacházejí dvě nemocnice,
Ing. Jaroslav Palas – odpověděl, že psychiatrie v tomto krajském zdravotnickém zařízení je privátní a je vzájemně výhodná i pro celý kraj a že v rámci zlepšení komfortu pacientů bude uvedený pavilon opraven,
- dodal, že v bodě č. 62 obdrží členové zastupitelstva kraje bližší informaci o probíhajícím auditu ve zdravotnických zařízeních, kde bude i zmínka o tom, jaké jsou počty lůžek apod.,
- dal hlasovat o předloženém návrhu usnesení – schválen (37 pro, 0 proti, 15 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1350 (pořadové hlasování č. 5 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 2
Informace o odstranění havarijních stavů u příspěvkových organizací kraje
Předkladatel materiálu: Ing. Jaroslav Palas, hejtman kraje
- s úvodním slovem
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (52 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1351 (pořadové hlasování č. 6 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 3
Návrh na poskytnutí účelové dotace určené na reprodukci majetku kraje v odvětví zdravotnictví a návrh rozpočtového opatření
Předkladatel materiálu: Ing. Jaroslav Palas, hejtman kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (50 pro, 0 proti, 2 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1352 (pořadové hlasování č. 7 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 4
Dopis Svazu tělesně postižených v České republice, o.s., místní organizace Orlová, ve věci žádosti o přidělení finančních prostředků na řešení sanace sesuvu
Předkladatel materiálu: Miroslav Novák, 1. náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (52 pro, 1 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1353 (pořadové hlasování č. 8 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 5
Dohoda o narovnání ke smlouvě o poskytnutí dotace obci Mořkov
Předkladatel materiálu: Miroslav Novák, 1. náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (52 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1354 (pořadové hlasování č. 9 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 6
Dotační program poskytování příspěvků na podporu včelařství v Moravskoslezském kraji pro rok 2011
Předkladatel materiálu: Miroslav Novák, 1. náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (53 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1355 (pořadové hlasování č. 10 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 7
Úhrada nákladů spojených s odstraněním následků závadného stavu podle vodního zákona městu Kopřivnice
Předkladatel materiálu: Miroslav Novák, 1. náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (51 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1356 (pořadové hlasování č. 11 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 8
Návrh na neposkytnutí neinvestiční dotace subjektu Občanské sdružení Jesenický kamzík
Předkladatel materiálu: Miroslav Novák, 1. náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (46 pro, 0 proti, 3 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1357 (pořadové hlasování č. 12 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 9
Zásady pro poskytování finančních příspěvků na hospodaření v lesích v roce 2011 z rozpočtu Moravskoslezského kraje a způsobu kontroly jejich využití
Předkladatel materiálu: Miroslav Novák, 1. náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (51 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1358 (pořadové hlasování č. 13 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 10
Žádost obchodní společnosti Letiště Ostrava, a.s., o poskytnutí neinvestiční účelové dotace z rozpočtu Moravskoslezského kraje na rok 2011 na zajištění hasičské záchranné služby letiště, služby ostrahy a bezpečnosti letiště a bezpečnostního dispečinku
Předkladatel materiálu: Miroslav Novák, 1. náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (52 pro, 1 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1359 (pořadové hlasování č. 14 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 11
Žádost státní příspěvkové organizace Centrum služeb pro silniční dopravu, s. p. o., o poskytnutí neinvestiční účelové dotace z rozpočtu Moravskoslezského kraje na rok 2011 na organizaci a vlastní realizaci programu aktivní bezpečnosti na pozemních komunikacích – "BESIP"
Předkladatel materiálu: Miroslav Novák, 1. náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (52 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1360 (pořadové hlasování č. 15 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 12
Informace o výši prostředků ze státního rozpočtu pro školy a školská zařízení v roce 2010
Předkladatel materiálu: Mgr. Věra Palková, náměstkyně hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (49 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1361 (pořadové hlasování č. 16 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 13
Žádost příjemce veřejné podpory z rozpočtu Moravskoslezského kraje o prominutí odvodu a penále za porušení rozpočtové kázně
Předkladatel materiálu: Mgr. Věra Palková, náměstkyně hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (53 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1362 (pořadové hlasování č. 17 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 14
Žádosti o poskytnutí finančních prostředků z rozpočtu kraje na rok 2010 a 2011 v oblasti sportu
Předkladatel materiálu: Mgr. Věra Palková, náměstkyně hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (52 pro, 0 proti, 1 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1363 (pořadové hlasování č. 18 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 15
"Program na zvýšení absorpční kapacity obcí a měst do 10 tis. obyvatel" – úprava podmínek
Předkladatel materiálu: doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D., náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (52 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1364 (pořadové hlasování č. 19 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 16
Návrh na uzavření dodatku ke smlouvě o poskytnutí dotace v rámci Programu obnovy a rozvoje venkova Moravskoslezského kraje 2010 s obcí Písečná a Markvartovice
Předkladatel materiálu: doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D., náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (52 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1365 (pořadové hlasování č. 20 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 17
Návrh na částečné prominutí odvodu za porušení rozpočtové kázně a prominutí penále za prodlení s odvodem za porušení rozpočtové kázně v rámci globálního grantu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost
Předkladatel materiálu: doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D., náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (52 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1366 (pořadové hlasování č. 21 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 18
Návrh na poskytnutí dotací z rozpočtu Moravskoslezského kraje pro rok 2010 v rámci programu "Podpora vědy a výzkumu v Moravskoslezském kraji 2010"
Předkladatel materiálu: doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D., náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Ing. Jaroslav Palas – dal hlasovat o předloženém návrhu usnesení – prohlásil pak ale toto hlasování za zmatečné (pořadové hlasování č. 22), protože se do diskuse přihlásil ještě Ing. Josef Jalůvka,
Diskuse:
Ing. Josef Jalůvka – uvedl, že v předloženém materiálu je poměrně hodně drobných částek, a dotázal se, zda např. částka 32 tis. Kč může nějakým způsobem pomoci podpořit tento cíl – zda by nebylo lepší částky spíše koncentrovat a vložit do větších projektů,
doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D. – odpověděl, že finanční prostředky, které poskytuje kraj, by měly putovat k žadatelům, kterým také napomáhají další subjekty,
- dodal, že v rámci tohoto dotačního titulu bylo ze strany kraje na takovéto akce poskytnuto v tomto roce cca 7,2 mil. Kč a ze soukromých zdrojů bylo k tomu přidáno dalších cca 4,4 mil. Kč,
Ing. Josef Jalůvka – uvedl, že nenašel v materiálu zdůvodnění neposkytnutí pomoci Vysoké škole podnikání,
doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D. – odpověděl, že uvedená škola nesplnila požadovaná kritéria,
prof. PhDr. Zdeněk Jirásek, CSc. – jako předseda komise pro vědu, výzkum a vysoké školy rady kraje uvedl, že v uvedené žádosti byla opravdu formální chyba – komise na to upozornila a požadovala, aby byla přiznána dotace ve snížené výši, ale tím by byla porušena dotační pravidla; bylo to projednáno i se současným rektorem této školy,
Ing. Jaroslav Palas – dal hlasovat o předloženém návrhu usnesení – schválen (47 pro, 0 proti, 4 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1367 (pořadové hlasování č. 23 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 19
Návrh na uzavření dodatku č. 2 smlouvy o poskytnutí dotace č. 01370/2009/RRC uzavřené mezi Moravskoslezským krajem a občanským sdružením KLACR o.s.
Předkladatel materiálu: doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D., náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (50 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1368 (pořadové hlasování č. 24 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 20
Návrh na prominutí vratky dotace obci Krásná v rámci "Programu na podporu přípravy projektové dokumentace 2007"
Předkladatel materiálu: doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D., náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (48 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1369 (pořadové hlasování č. 25 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 21
Návrh na poskytnutí dotace z rozpočtu Moravskoslezského kraje pro rok 2010 pro obec Osoblaha v rámci "Programu na zvýšení absorpční kapacity obcí a měst do 10 tis. obyvatel"
Předkladatel materiálu: doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D., náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (51 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1370 (pořadové hlasování č. 26 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 22
Návrh na uzavření dodatku č. 2 ke smlouvě o poskytnutí dotace Ostravské univerzitě v Ostravě
Předkladatel materiálu: doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D., náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (51 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1371 (pořadové hlasování č. 27 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 23
Zpráva o projektech financovaných z evropských finančních zdrojů připravovaných a realizovaných Moravskoslezským krajem
Předkladatel materiálu: doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D., náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Diskuse:
Ing. Josef Jalůvka – vznesl dotaz k projektu č. 10 "Humanizace domova pro seniory …", a to ke strategii – zda tedy kraj přebírá nebo bude přebírat péči o domovy pro seniory v celé oblasti, protože dneska to je zabezpečováno dvoukolejně – část investují obce a část je provozována z krajských prostředků a navíc se připravují projekty – viz tento materiál,
- k projektu č. 11 "Optimalizace sítě služeb sociální prevence" se dotázal, zda je už trošku nějaká představa, do jaké míry bude struktura tohoto projektu,
Ing. RSDr. Svatomír Recman – odpověděl, že z hlediska péče o seniory je prioritou kraje získat kvalitní péči ve svých příspěvkových organizacích, které přešly na Moravskoslezský kraj zrušením okresních úřadů a o jejichž převod nepožádaly obce,
- uvedl, že v případě zájmu o převod mají obce i soukromí zřizovatelé možnost obrátit se zejména na státní rozpočet, kde je ta gesce státní podpory každoročně prostřednictvím programu zachována,
- poznamenal, že kraj má zájem předat tyto domovy důchodců přednostně obcím, ve kterých působí – v posledních letech došlo k jejich převedení v Havířově a Orlové; jediným, ale rozhodujícím problémem však je, že obce požadují, aby jim kraj dále garantoval rozvoj a financování těch domovů důchodců, na což kraj z pohledu zákona není připraven, a proto většina jednání na této otázce ztroskotává,
- dodal, že v Asociaci krajů mají zájem o změnu v tzv. rozpočtovém určení daní s tím, aby finanční prostředky, které dává stát do sociálních služeb právě prostřednictvím tohoto instrumentu, přešly případně na kraj a aby tento v územní gesci řešil pak veškeré sociální služby, které zákon o sociálních službách z roku 2006 řeší,
- dále poznamenal, že v nejbližší chvíli ale tato problematika nebude řešena a že nelze očekávat změnu zákona,
Ing. Josef Jalůvka – konstatoval, že zde tedy bohužel zůstává dvoukolejnost a že se neblížíme jako kraj ke sjednocení přístupu, a požádal proto, aby v tom, pokud bude možnost, byly učiněny nějaké kroky,
- dále upozornil, že podle zákona o sociálních službách z roku 2006 už domovy důchodců neexistují – jedná se nyní o domovy pro seniory,
Ing. Jaroslav Palas – dal hlasovat o předloženém návrhu usnesení – schválen (43 pro, 0 proti, 4 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1372 (pořadové hlasování č. 28 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 24
Informace o výplatě státního příspěvku pro zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc a schválení poskytování státního příspěvku pro zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc na rok 2011
Předkladatel materiálu: Ing. RSDr. Svatomír Recman, náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (51 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1373 (pořadové hlasování č. 29 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 25
Informace o odstranění havarijního stavu kamenné zdi tvořící součást zámeckého parku organizace Domov Na zámku, příspěvková organizace
Předkladatel materiálu: Ing. RSDr. Svatomír Recman, náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (52 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1374 (pořadové hlasování č. 30 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 26
Návrh na změnu usnesení zastupitelstva kraje č. 13/1195 ze dne 22. 9. 2010 ve věci změny rozpočtů projektů schválených v rámci Programu podpory aktivit v oblasti kultury na rok 2010
Předkladatel materiálu: Ing. RSDr. Svatomír Recman, náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (52 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1375 (pořadové hlasování č. 31 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 27
Žádost Dětského folklorního souboru Ostravička o prominutí odvodu za porušení rozpočtové kázně a penále a Domu kultury města Ostravy, a.s., o prominutí penále u poskytnutých dotací
Předkladatel materiálu: Ing. RSDr. Svatomír Recman, náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (52 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1376 (pořadové hlasování č. 32 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 28
Návrh na poskytnutí individuální dotace městu Brušperk a na uzavření dodatku č. 1 ke smlouvě o poskytnutí dotace č. 01011/2010/RRC s obcí Staříč
Předkladatel materiálu: Ing. Jiří Vzientek, náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (49 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1377 (pořadové hlasování č. 33 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 29
Žádost Alliance francaise Ostrava, o.s., o prominutí odvodu za porušení rozpočtové kázně a penále u poskytnuté dotace
Předkladatel materiálu: Ing. RSDr. Svatomír Recman, náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (48 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1378 (pořadové hlasování č. 34 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 30
Informace o odstranění havarijního stavu na hradě Sovinec (pobočka Muzea v Bruntále, příspěvková organizace)
Předkladatel materiálu: Ing. RSDr. Svatomír Recman, náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (50 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1379 (pořadové hlasování č. 35 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 31 + dodatek
Návrh na poskytnutí dotací z rozpočtu Moravskoslezského kraje na rok 2011 na zajištění výkonu regionálních funkcí knihoven v Moravskoslezském kraji
Předkladatel materiálu: Ing. Jiří Vzientek, náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (51 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1380 (pořadové hlasování č. 36 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 32
Návrh na darování materiálu v majetku kraje Krajskému ředitelství policie Moravskoslezského kraje
Předkladatel materiálu: Ing. Jaroslav Palas, hejtman kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (49 pro, 0 proti, 1 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1381 (pořadové hlasování č. 37 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 33
Nakládání s nemovitým majetkem kraje v odvětví školství – návrh přímého prodeje budovy bývalé jídelny v Havířově a návrh na zrušení usnesení zastupitelstva kraje č. 13/313/1 ze dne 12. 12. 2002
Předkladatel materiálu: Ing. Jaroslav Palas, hejtman kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (50 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1382 (pořadové hlasování č. 38 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 34
Návrhy na poskytnutí daru majetku kraje v souvislosti s přechodem činností organizace Základní škola, Ostrava-Vítkovice, Halasova 30, příspěvková organizace, a organizace Středisko volného času, Opava, příspěvková organizace
Předkladatel materiálu: Ing. Jaroslav Palas, hejtman kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (51 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1383 (pořadové hlasování č. 39 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 35
Informace o správě části národní kulturní památky – areálu bývalého "Dolu Hlubina"
Předkladatel materiálu: Ing. Jaroslav Palas, hejtman kraje
- bez úvodního slova
Diskuse:
Ing. Josef Jalůvka – dotázal se, kolik finančních prostředků kraj vynaložil v letošním roce v rámci tohoto areálu a jaká bude tedy další filozofie kraje,
Ing. Jaroslav Palas – požádal o odpověď vedoucí odboru financí Ing. Annu Klimšovou,
Ing. Anna Klimšová – sdělila, že v letošním rozpočtu to bylo 10 mil. Kč; část těch prostředků šla na činnost sdružení Dolní Vítkovice a část do údržby; obdobná částka ještě je i ve schváleném rozpočtu kraje pro letošní rok,
Ing. Jaroslav Palas – dodal, že především by tyto projekty měly být realizovány z peněz z Evropské unie a že zatím v rámci toho sdružení nebyly konkretizovány požadavky směrem k rozpočtu našeho kraje,
- dal hlasovat o předloženém návrhu usnesení – schválen (49 pro, 0 proti, 1 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1384 (pořadové hlasování č. 40 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 36
Návrh na nabytí a převod nemovitostí pro majetkové vypořádání staveb silnic II. a III. tříd včetně součástí a příslušenství
Předkladatel materiálu: Miroslav Novák, 1. náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (50 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1385 (pořadové hlasování č. 41 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 37
Bílá kniha – seznam investičních staveb na silniční síti II. a III. tříd Moravskoslezského kraje – aktualizace listopad 2010
Předkladatel materiálu: Miroslav Novák, 1. náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (51 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1386 (pořadové hlasování č. 42 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 38
Návrh na uzavření dohody o změně obsahu závazku vyplývajícího z uzavřených darovacích smluv se statutárním městem Ostrava
Předkladatel materiálu: Miroslav Novák, 1. náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (50 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1387 (pořadové hlasování č. 43 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 39
Zpráva o činnosti výboru finančního za období prosinec 2009 – listopad 2010
Předkladatel materiálu: RSDr. Karel Kuboš, předseda výboru finančního
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (47 pro, 0 proti, 2 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1388 (pořadové hlasování č. 44 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 40
Zpráva o činnosti výboru kontrolního Zastupitelstva Moravskoslezského kraje za rok 2010
Předkladatel materiálu: Ing. Andreas Hahn, předseda výboru kontrolního
- bez úvodního slova
Diskuse:
Ing. Andreas Hahn – jako předseda výboru kontrolního poděkoval zaměstnancům krajského úřadu – odboru kontroly a interního auditu, a to vedoucí odboru Ing. Ivě Durczokové a Ing. Martinu Vlčkovi za spolupráci při konání jednotlivých zasedání výboru a za přípravu materiálů, která je dle jeho názoru na profesionální úrovni,
Ing. Jaroslav Palas – dal hlasovat o předloženém návrhu usnesení – schválen (52 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1389 (pořadové hlasování č. 45 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 41
Zpráva o činnosti výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost za období září 2009 – srpen 2010 (školní rok 2009/2010)
Předkladatel materiálu: Ing. Jitka Hanusová, předsedkyně výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (52 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1390 (pořadové hlasování č. 46 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 42
Zpráva o činnosti výboru pro národnostní menšiny zastupitelstva kraje za období od listopadu 2009 do listopadu 2010
Předkladatel materiálu: Mgr. et Mgr. Lukáš Curylo, předseda výboru pro národnostní menšiny
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (51 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1391 (pořadové hlasování č. 47 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 43
Zpráva o činnosti výboru pro územní plánování za období leden až listopad 2010
Předkladatel materiálu: Ing. Jan Adámek, předseda výboru pro územní plánování
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (50 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1392 (pořadové hlasování č. 48 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 44
Zpráva o činnosti výboru zdravotního zastupitelstva kraje za období prosinec 2009 – říjen 2010
Předkladatel materiálu: Mgr. Alena Krušinová, předsedkyně výboru zdravotního
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (48 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1393 (pořadové hlasování č. 49 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 45
Zpráva o činnosti výboru pro životní prostředí za prosinec 2009 – říjen 2010
Předkladatel materiálu: Dušan Doležel, předseda výboru pro životní prostředí
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (49 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1394 (pořadové hlasování č. 50 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 46
Zpráva o činnosti výboru zahraničního zastupitelstva kraje za období leden až prosinec 2010
Předkladatel materiálů: Ing. Ivan Strachoň, předseda výboru zahraničního
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (47 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1395 (pořadové hlasování č. 51 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 47
Zpráva o činnosti výboru pro dopravu v roce 2010
Předkladatel materiálu: Ing. Miroslav Boublík, předseda výboru pro dopravu
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (48 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1396 (pořadové hlasování č. 52 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 48
Zpráva o činnosti výboru sociálního za období listopad 2009 až listopad 2010
Předkladatel materiálu: Mgr. Dana Váhalová, předsedkyně výboru sociálního
- bez úvodního slova
Diskuse:
Mgr. Dana Váhalová – poděkovala vedoucímu odboru sociálních věcí a potažmo celému odboru za skvěle odvedenou práci při přípravě materiálů a také všem členům výboru sociálního za spolupráci,
Ing. Jaroslav Palas – dal hlasovat o předloženém návrhu usnesení – schválen (47 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1397 (pořadové hlasování č. 53 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 49
Zpráva o činnosti výboru pro kulturu a památky za období prosinec 2009 – listopad 2010
Předkladatel materiálu: Mgr. Ing. Iva Tichá, předsedkyně výboru pro kulturu a památky
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (46 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1398 (pořadové hlasování č. 54 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 50
Zpráva o činnosti výboru pro tělovýchovu a sport za rok 2010
Předkladatel materiálu: Mgr. Daniel Havlík, předseda výboru pro tělovýchovu a sport
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (49 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1399 (pořadové hlasování č. 55 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 51
Rezignace Ing. Igora Svojáka, MBA, na členství ve výboru pro tělovýchovu a sport zastupitelstva kraje
Předkladatel materiálu: Mgr. Daniel Havlík, předseda výboru pro tělovýchovu a sport
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (48 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1400 (pořadové hlasování č. 56 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 52
Stanovení měsíční odměny za výkon funkce člena komise bezpečnostní a pro integrovaný záchranný systém rady kraje
Předkladatel materiálu: Ing. Jaroslav Palas, hejtman kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (50 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1401 (pořadové hlasování č. 57 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 53
Informace o vyřízených peticích adresovaných orgánům kraje za období od 15. 10. 2010 do 15. 11. 2010
Předkladatel materiálu: Ing. Jaroslav Palas, hejtman kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (46 pro, 0 proti, 3 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1402 (pořadové hlasování č. 58 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 54
Návrh na změnu Jednacího řádu zastupitelstva kraje a výborů zastupitelstva kraje
Předkladatel materiálu: Ing. Jaroslav Palas, hejtman kraje
- bez úvodního slova
Diskuse:
Ing. Petr Podstavka – dotázal se, zda by bylo možno osvětlit ty změny v jednacím řádu, především o konání krajského referenda,
Ing. Jaroslav Palas – požádal o odpověď vedoucího odboru právního a organizačního JUDr. Miroslava Býmu, Ph.D.,
JUDr. Miroslav Býma, Ph.D. – odpověděl, že změnu jednacího řádu vyvolává přijetí zákona č. 118/2010 Sb., o krajském referendu, který nabývá účinnosti od 1. 1. 2011, a že bližší informace jsou uvedeny v důvodové zprávě včetně odhadu nákladů, které by si takové krajské referendum vyžádalo,
Ing. Jaroslav Palas – dodal, že v rozpočtu kraje bylo vyčleněno také 10 mil. Kč jako rezerva pro případ, že by to referendum bylo vyvoláno a mělo proběhnout,
Ing. Petr Podstavka – dotázal se, zda‑li by pan vedoucí mohl osvětlit ještě důsledky toho referenda – jaký má pak toto vyhlášené referendum vliv na rozhodování kraje a zda je to pro kraj závazné a jak,
JUDr. Miroslav Býma, Ph.D. – sdělil, že výsledky krajského referenda jsou pro orgány kraje závazné a že v případě, že by zastupitelstvo kraje nerespektovalo výsledky krajského referenda, pak do toho vstupuje v rámci svých dozorových oprávnění Ministerstvo vnitra,
Ing. Petr Podstavka – vznesl ještě dotaz, kdo stanoví tu otázku; především záleží na tom, jakým způsobem a na co se budeme ptát,
Ing. Jaroslav Palas – odpověděl, že zákon přímo říká, za jakých podmínek jsme povinni to referendum vyhlásit,
JUDr. Miroslav Býma, Ph.D. – zopakoval, že to je stanoveno zákonem,
Ing. Jaroslav Palas – dodal, že občané si naformulují otázku toho referenda a kraj je povinen to zorganizovat a zaplatit,
- dal hlasovat o předloženém návrhu usnesení – schválen (45 pro, 0 proti, 7 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1403 (pořadové hlasování č. 59 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 55
Informace o vyřízení písemných dotazů podaných členy zastupitelstva kraje na 14. zasedání zastupitelstva kraje, konaném dne 20. 10. 2010, a na 15. zasedání zastupitelstva kraje, konaném dne 10. 11. 2010
Předkladatel materiálu: Ing. Jaroslav Palas, hejtman kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (48 pro, 0 proti, 4 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1404 (pořadové hlasování č. 60 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 56
Návrh na stanovení paušální částky náhrady výdělku ušlého neuvolněným členům zastupitelstva kraje, kteří nejsou v pracovním nebo jiném obdobném poměru, v souvislosti s výkonem jejich funkce na rok 2011
Předkladatel materiálu: Ing. Jaroslav Palas, hejtman kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (52 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1405 (pořadové hlasování č. 61 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 57
Návrh dohody o spolupráci při rozvoji Baťova kanálu
Předkladatel materiálu: Ing. Jaroslav Palas, hejtman kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (49 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1406 (pořadové hlasování č. 62 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 58
Stanovení rozsahu základní dopravní obslužnosti pro území Moravskoslezského kraje na období roku 2011 a další období
Předkladatel materiálu: Miroslav Novák, 1. náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (50 pro, 0 proti, 1 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1407 (pořadové hlasování č. 63 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 59
Dodatky zřizovacích listin příspěvkových organizací kraje působících v oblasti školství
Předkladatel materiálu: Mgr. Věra Palková, náměstkyně hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (52 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1408 – 16/1417 (pořadové hlasování č. 64 – text uveden v příloze č. 2 – bylo hlasováno o všech dodatcích najednou s tím, že každý dodatek bude mít své číslo usnesení z důvodu zápisu do Obchodního rejstříku).
K materiálu č. 60
Účast Moravskoslezského kraje v Evropském seskupení pro územní spolupráci TRITIA s omezenou odpovědností
Předkladatel materiálu: doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D., náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (49 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1418 (pořadové hlasování č. 65 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 61
Dodatek ke zřizovací listině organizace Nemocnice ve Frýdku‑Místku, příspěvková organizace
Předkladatel materiálu: Ing. RSDr. Karel Konečný, náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (49 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1419 (pořadové hlasování č. 66 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 62
- bude projednán po přestávce
K materiálu č. 63
Strategie protidrogové politiky Moravskoslezského kraje na období 2011 – 2014
Předkladatel materiálu: Ing. RSDr. Svatomír Recman, náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (50 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1420 (pořadové hlasování č. 67 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 64
Návrh dodatků ke zřizovacím listinám příspěvkových organizací kraje působících v oblasti sociálních věcí
Předkladatel materiálu: Ing. RSDr. Svatomír Recman, náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (50 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1421 – 16/1425 (pořadové hlasování č. 68 – text uveden v příloze č. 2 – bylo hlasováno o všech dodatcích najednou s tím, že každý dodatek bude mít své číslo usnesení z důvodu zápisu do Obchodního rejstříku).
K materiálu č. 65
Zásady územního rozvoje Moravskoslezského kraje – návrh na vydání
Předkladatel materiálu: doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D., náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (48 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1426 (pořadové hlasování č. 69 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 66
Návrh na zrušení ručitelského závazku Moravskoslezského kraje za střednědobý úvěr ve výši 20 mil. Kč, účelově na úhradu polhůtných závazků Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně, příspěvková organizace
Předkladatel materiálu: Ing. Jiří Vzientek, náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (48 pro, 0 proti, 1 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1427 (pořadové hlasování č. 70 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 67
Návrh na uzavření dodatku č. 1 partnerské smlouvy k vybudování Integrovaného výjezdového centra Ostrava Jih
Předkladatel materiálu: Ing. Jaroslav Palas, hejtman kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (49 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1428 (pořadové hlasování č. 71 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 68
Návrh na uzavření Memoranda o spolupráci mezi Moravskoslezským krajem (Česká republika) a Doněckou oblastí (Ukrajina)
Předkladatel materiálu: Ing. Jaroslav Palas, hejtman kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (49 pro, 0 proti, 1 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1429 (pořadové hlasování č. 72 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 69
Dohoda o narovnání ke smlouvě o poskytnutí dotace statutárnímu městu Karviná na realizaci projektu "PD Regenerace lesoparku Dubina"
Předkladatel materiálu: Miroslav Novák, 1. náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (51 pro, 0 proti, 1 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1430 (pořadové hlasování č. 73 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 70
Účelově určená investiční dotace z rozpočtu Moravskoslezského kraje statutárnímu městu Opava
Předkladatel materiálu: Miroslav Novák, 1. náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Ing. Jaroslav Palas – dal hlasovat o předloženém návrhu usnesení – toto hlasování pak ale prohlásil za zmatečné (pořadové hlasování č. 74), protože se do diskuse přihlásil ještě Ing. Josef Jalůvka,
Diskuse:
Ing. Josef Jalůvka – dotázal se, zda spolufinancování podobných akcí bude pravidlem a zda je možné, aby si i ostatní obce požádaly o takovéto spolufinancování – zda nějaká taková zásada byla přijata,
Miroslav Novák – odpověděl, že toto je pravidlem již několik let a že jsou na to vyčleněny prostředky v rozpočtu kraje,
- uvedl, že je to vázáno na kofinancování prostředků – pokud město nebo obec dostane prostředky buď z Ministerstva zemědělství nebo z Ministerstva životního prostředí – ale v podstatě si každá obec takhle může požádat a je to pravidlem,
Ing. Josef Jalůvka – poznamenal, že do dnešního dne žil v přesvědčení, že je to určeno jen pro menší obce, ale když je to pro všechny obce, tak je to dobrá zpráva,
Ing. Jaroslav Palas – dal hlasovat o předloženém návrhu usnesení – schválen (49 pro, 0 proti, 1 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1431 (pořadové hlasování č. 75 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 71
Návrh na uzavření smluv o partnerství a o poskytnutí dotace k projektu "Intercultural Learning in the Field of Music Education"
Předkladatel materiálu: doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D., náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (48 pro, 0 proti, 1 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1432 (pořadové hlasování č. 76 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 72
Návrh na prominutí odvodu za porušení rozpočtové kázně a prominutí penále za prodlení s odvodem za porušení rozpočtové kázně v rámci globálního grantu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost
Předkladatel materiálu: doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D., náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (49 pro, 0 proti, 1 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1433 (pořadové hlasování č. 77 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 73
"Program na zvýšení absorpční kapacity obcí a měst do 10 tis. obyvatel" – úprava podmínek
Předkladatel materiálu: doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D., náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (50 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1434 (pořadové hlasování č. 78 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 74
Návrh na poskytnutí dotace z rozpočtu Moravskoslezského kraje Agentuře pro regionální rozvoj, a. s.
Předkladatel materiálu: doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D., náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (49 pro, 0 proti, 1 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1435 (pořadové hlasování č. 79 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 75
Žádost Valašského folklorního sdružení o prominutí odvodu za porušení rozpočtové kázně a penále u poskytnuté dotace
Předkladatel materiálu: Ing. RSDr. Svatomír Recman, náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (50 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1436 (pořadové hlasování č. 80 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 76
Žádost příjemce neinvestiční dotace občanského sdružení YMCA Orlová o prominutí povinnosti odvodu a penále
Předkladatel materiálu: Ing. RSDr. Svatomír Recman, náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (49 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1437 (pořadové hlasování č. 81 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 77
Návrh na uzavření dodatku č. 1 ke smlouvě o poskytnutí dotace č. 00710/2010/RRC s obcí Horní Bludovice
Předkladatel materiálu: Ing. Jiří Vzientek, náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (49 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1438 (pořadové hlasování č. 82 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 78
Návrh na uzavření dodatku ke smlouvě o poskytnutí dotace v rámci Programu obnovy a rozvoje venkova Moravskoslezského kraje 2010 s obcí Horní Bludovice a Malá Morávka
Předkladatel materiálu: doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D., náměstek hejtmana kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (49 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1439 (pořadové hlasování č. 83 – text uveden v příloze č. 2).
K materiálu č. 79
Návrh na stanovení výše měsíční odměny za výkon funkce neuvolněného člena zastupitelstva kraje a dne, od kterého bude poskytována
Předkladatel materiálu: Ing. Jaroslav Palas, hejtman kraje
- bez úvodního slova
Návrh usnesení byl bez připomínek schválen (49 pro, 0 proti, 0 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1440 (pořadové hlasování č. 84 – text uveden v příloze č. 2).
(přestávka)
K materiálu č. 62
Informace o postupu prací v rámci analýzy procesů a činností zdravotnických zařízení zřizovaných a založených Moravskoslezským krajem
Předkladatel materiálu: Ing. RSDr. Karel Konečný, náměstek hejtmana kraje
- s úvodním slovem
Ing. Jaroslav Palas – sdělil, že po úvodním slovu náměstka hejtmana kraje Ing. RSDr. Karla Konečného vystoupí Ing. Norbert Schellong a MUDr. Jiří Dostál, zástupci společnosti RGM medical, s. r. o., která provádí tento audit,
Ing. RSDr. Karel Konečný – sdělil, že předkládaný materiál je především informativní a jeho obsahem je zadání a obsah auditu na provedení analýzy procesů a činností zdravotnických zařízení zřizovaných Moravskoslezským krajem, především ve vazbě na nemocnice, a dále uvedl, že:
- zadání zakázky proběhlo v souladu se zákonem o veřejných zakázkách v září letošního roku a v říjnu byla podepsána smlouva s vítěznou společností RGM medical, s. r. o.; odborná pracovní skupina této společnosti začala ihned pracovat na zadané činnosti, a to především na provedení analýzy procesů a činností v nemocnicích se zaměřením jak na zdravotnické, tak i nezdravotnické provozy, která umožní navržení optimálního systému řízení nemocnic jak z hlediska rozsahu a kvality poskytované zdravotní péče, ale i ostatních služeb, včetně optimalizovaných vstupů a výstupů, které povedou k zajištění efektivního způsobu řízení a činnosti těchto nemocnic,
- audit krajských nemocnic byl zřizovatelem zadán především s ohledem na nepříznivé hospodářské výsledky nemocnic za I. pololetí 2010; mnoho věcí v rámci hospodaření nemůžeme v činnosti nemocnic ovlivnit – je to např. úhradová vyhláška pro letošní rok, která byla pro krajská zařízení nastavena značně nepříznivě; situace v rámci úhrad nebude v příštím roce rovněž příznivější, rovněž značně negativní podíl na hospodaření nemocnic znamenaly i vládní úpravy v oblasti mzdové; o to více se samozřejmě musíme zaměřit na činnosti, které ovlivnit můžeme – důsledný audit tak nebude proveden jen na zdravotnické činnosti, které naše nemocnice prioritně zabezpečují, ale také na obslužné a pomocné procesy, které ve zdravotnických zařízení probíhají; tam se jeví značné rezervy, které bude třeba odhalit, popsat a navrhnout optimální řešení – v kontextu toho, že tyto činnosti zabezpečují všechny nemocnice, půjde především o využití synergických efektů,
- tento auditní krok samozřejmě navazuje na dosud řešené a prováděné kroky v minulém období – vydefinovali jsme síť páteřních nemocnic ve vazbě na řešení investičních požadavků, snažili jsme se stabilizovat mediky v našich nemocnicích, a především analýza a souhrn opatření, které byly projednávány a schvalovány v červnu letošního roku, a především to opatření, které bylo pojmenované jako Jednotné procesní řízení, dávalo poměrně dobrý odrazový můstek k řešení některých problémů; od roku 2011 nastavujeme jednotnou strukturu řízení v našich nemocnicích a jednotné výkaznictví; rovněž rozjíždíme elektronická výběrová řízení a nákupy, individuální i společné, a sjednotili jsme vyjednávací pozici našich nemocnic při jednání se zdravotními pojišťovnami,
- v roce 2011 dochází ale k velmi výrazné změně ve financování nemocničního sektoru ze strany zdravotních pojišťoven a po době opakovaných meziročních nárůstů objemu finančních prostředků dojde poprvé k jejich snížení; to bude výrazně ovlivňovat stabilitu systému poskytované zdravotní péče,
- základní rámec financování našich nemocnic v roce 2011 dává návrh úhradové vyhlášky; alokace 98 % objemu prostředků k referenčnímu období roku 2009 je restriktivní, tzn. znamená snížení produkce nemocnic zřizovaných krajem téměř o 90 mil. Kč z celkové uhrazené produkce od zdravotních pojišťoven – my jsme vykazovali tuto výši úhrad ve výši 4,3 miliard Kč,
- pokud přijmeme předpoklad, že zachováme mzdovou úroveň roku 2010, k čemuž jsou nemocnice zavázány, z toho balíku nám odpadává více jak 2,9 miliardy Kč,
- již v letošním roce jsme svědky snahy nemocnic vedoucí k snižování především zdravotnického materiálu, léků, služeb, ale všechny tyto snahy ve svých důsledcích mají svůj strop v ovlivňování celkové situace v nákladové oblasti,
- to, co stahuje ekonomiku, je růst především osobních nákladů a jejich neprovázanost na produkci nemocnic,
- jednoznačně se ukazuje, že nemocnice mohou přežít s vyrovnaným hospodařením, ale jen za předpokladu intenzivních restriktivních opatření v oblasti řízení a aktivního vygenerování úspor, které jsou možné v jednotlivých nemocnicích,
- pokud to má mít smysl a svoji účinnost, tyto procesy musí být řízeny či koordinovány v rámci celé sítě krajských páteřních nemocnic,
Ing. Jaroslav Palas – předal slovo Ing. Norbertu Schellongovi, jednateli společnosti RGM medical, s. r. o.,
Ing. Norbert Schellong – sdělil, že společnost RGM medical, s. r. o., dostala mandát zhruba někdy v polovině měsíce října ke vstupu do jednotlivých zdravotnických zařízení k provedení auditu v jednotlivých oblastech, které zde byly jmenovány, s tím, že 1. schůzka s řediteli a zástupci zdravotnických zařízení se konala ve 2. polovině října, a dále uvedl, že:
- na této schůzce byla předána veškerá požadovaná data ředitelům zdravotnických zařízení a nyní zhruba dva měsíce poté se nacházíme ve 3. fázi našich auditních činností, kdy většinu dat z většiny nemocnic se podařilo úspěšně získat, tzn. ve fázi analýzy jednotlivých dat a informací + návrhy řešení v jednotlivých oblastech,
- na dnešní zasedání se dostavil ještě MUDr. Jiří Dostál, který má na starost oblast léčebně preventivní péče,
- v uvedeném týmu v celkovém počtu 20 lidí jsou dále erudovaní odborníci z řad lékařů, ekonomů, techniků, informatiků a vrchních sester, kteří mají zkušenosti s řízením nemocnic obdobného typu, ale i s nastavením a řízením sítě nemocnic,
- již samotných sběr dat z nemocnic ukázal, jak efektivně je řízení v jednotlivých nemocnicích nastaveno,
- když se na tu nemocnici podíváme a rozdělíme ji z vertikálního pohledu, tak k těm analýzám přistupujeme tak, že ji můžeme rozdělit na část hlavní, resp. zdravotní, a vedlejší, resp. obslužnou, ale jdeme i více do hloubky, tzn. že analyzujeme jak ústavní péči, tak komplementy včetně radiologických oddělení, laboratoře a ambulantní péči a další např. i nadstandardní služby; co se týče obslužných činností, nejvíce jsme se zaměřili na energetiku, úklidové a prací služby, ale i systém managamentu kvality apod.,
- co se týče nákladů a příjmů, tak největší úspory jsou provázeny i s tou výkonovou stránkou jednotlivých oddělení – ve srovnání s celorepublikovým či evropským měřítkem jsou naše nemocnice málo výkonné, produktivita práce je nižší a dochází k umělému natažení hospitalizační doby, v čemž je do budoucna velmi nebezpečné pokračovat,
- může dojít k tomu, že např. jedním z navržených optimalizačních řešení bude redukce lůžkového fondu v některých oborech, čímž může dojít i k velmi významným úsporám na straně personálu; k dalším úsporám může dojít na straně léků a speciálního zdravotního materiálu,
- co se týče těch obslužných činností, dochází opravdu k hloubkovému auditu a ten směřuje právě k tomu, aby nadefinoval a zjistil, zda je např. zapotřebí pokračovat ve spolupráci s externím dodavatelem tepla, či se zaobírat tím, nakolik jsou vlastní kotelny v současné době schopny provozu; dle jeho názoru jsou tyto kotelny schopny provozu tak ze dvou třetin,
- další úspory by mohly být i v laboratorní síti,
Ing. Jaroslav Palas – předal slovo MUDr. Jiřímu Dostálovi,
MUDr. Jiří Dostál – za úsek léčebně preventivní péče uvedl, že fakticky je ta metrologie dána a není to první oblast, kde se tomuto věnujeme; v zásadě to je postaveno na dvou pilířích – první pilíř je, že se koukáme na nemocnici jako takovou, tzn. na pouze jeden jednotlivý subjekt, a druhý pohled je globální; to je v zásadě jeden rozměr,
- druhý rozměr je, že na jakoukoliv oblast v oblasti poskytování zdravotní péče se díváme prizmatem výnosovým a nákladovým, což je logické – je to jasná diferenciace vzhledem k předchozím auditům,
- dále hovořil k úhradovým vyhláškám, ke způsobu nastavení úhradových mechanismů v roce 2012 apod.,
- uvedl, že mají k dispozici databázi, ve které jsou schopni zjistit, zda na jednoho konkrétního pacienta jsou alokovány odpovídajícím způsobem výnosy zdravotní pojišťovny,
- další oblastí, která se dříve také neřešila, je efektivita poskytování zdravotní péče,
- v Moravskoslezském kraji je celkem 29 nemocnic; je to největší koncentrovanost akutních lůžek v republice,
- pokud někdo řekne, že se má zavřít oddělení, neznamená to, že se ruší odbornost – znamená to jen zefektivnění a změnu struktury poskytování zdravotní péče, ale ta odbornost tam nějakým způsobem vždy zůstane – může to být jednodenní chirurgie, ambulantní atd.,
- uvedl, že našli několik případů, kdy došlo k tomu, že jenom zvlášť účtovatelný materiál, tzn. zdravotnický materiál, který je použit třeba u některých výkonů, převyšoval jednoznačně úhrady zdravotní pojišťovny,
- dodal, že v současné době probíhají návštěvy v jednotlivých zdravotnických zařízeních,
Mgr. Dagmar Horváthová – dotázala se, jak byl vyhodnocen vztah, který bývá v řadě nemocnic, a to ten, že vedle sebe funguje soukromá sféra a veřejná sféra, a jak se to přepočítává z hlediska nákladovosti,
Ing. Norbert Schellong – odpověděl, že v České republice tento trend pořád ještě probíhá, ale vždycky je to neefektivní; spočítání je velmi náročné a na to, co nám uniká do ambulance lékaře, nejsou informační systémy zaneseny; ve světě to ale funguje jinak,
MUDr. Jiří Dostál – dodal, že jedny z největších úniků jsou v oblasti preskripce léků – ve chvíli, kdy budeme vědět preskripci na jednoho lékaře, tak budeme vědět, kolik peněz nám utíká, a to je jedno z doporučení, které tam bude,
Ing. David Maňas – dotázal se náměstka hejtmana kraje, zda je zmapováno, kolik lékařů odchází z nemocnic v našem kraji, jak se to dotkne krajských nemocnic a zda je v některé nemocnici v této souvislosti vyhlášen krizový stav,
Ing. RSDr. Karel Konečný – odpověděl, že v nemocnici v Havířově je evidováno 57 výpovědí, v Karviné-Ráji 64, v Novém Jičíně 56, v Třinci 60, ve Frýdku‑Místku přes 35, v Krnově 70, ve Slezské nemocnici v Opavě 92 a v Bílovci 11 – celkem se jedná o cca 500 lékařů; krizový stav zatím není vyhlášen nikde – do 31. 12. 2010 se bude situace monitorovat, v 1. týdnu v měsíci lednu by mohly být známy skutečné výsledky a udělán obrázek o konkrétním obsazení jednotlivých oddělení,
- sdělil, že analýza bude zpracována do 10. 1. 2011 a bude svoláno jednání se zástupci ředitelů nejen krajských nemocnic, ale i ostatních zařízení v rámci kraje tak, aby byly zmobilizovány veškeré kapacity k tomu, aby mohl být nastaven jakýsi scénář možného krizového řešení, který bude předložen do bezpečnostní rady kraje, která se má sejít dne 17. 1. 2011,
- dodal, že k 1. 3. 2011 naběhnou tyto výpovědi a můžeme se dostat do situace, kdy naše nemocnice nebudou schopny zabezpečit péči pro občany, kteří ji budou vyžadovat; bude to velmi složitá situace a je na to už dva měsíce upozorňováno ministerstvo a další orgány, ale jejich reakcemi je prozatím zklamán,
Ing. Jaroslav Palas – uvedl, že byla informována bezpečnostní rada kraje a dne 17. 1. 2011 se bude konat její další zasedání, na kterém bude poskytnuta informace o aktuálním stavu a vývoji,
- sdělil, že kraj si uvědomuje, že jako zřizovatel bude muset tuto krizovou situaci v nemocnicích řešit, avšak zodpovídá za ni Ministerstvo zdravotnictví a v podstatě vláda a zdravotní pojišťovny, protože tyto jsou plátci výkonů, od těch se odvíjí mzdy a také mzdová vyhláška Ministerstva zdravotnictví,
- poznamenal, že ho včera překvapilo, že na úrovni Poslanecké sněmovny nebyla ochota se o této situaci bavit a že doufá, že v lednu proběhne veřejné slyšení, které si vynutí Senát tak, aby pan ministr předložil nějaký návrh řešení,
- dodal, že z naší strany bude přijato operativní opatření, aby nedošlo k tomu, že nějaká nemocnice nepřijme nějakého pacienta,
Ing. Jaroslav Kala – dotázal se, zda je dobře, když se laboratorní výsledky jednotlivých pacientů často opakují, a to jak u obvodního lékaře, tak následně v nemocnici – zda existuje nějaký standard, aby se tyto výsledky laboratoří nějak vzájemně uznávaly, protože to jsou další výkony a další finanční prostředky,
Ing. Jaroslav Palas – upřesnil, že např. krajská nemocnice v Krnově přebírá všechny pacienty k operacím od privátního subjektu v Bruntále a Rýmařově a že veškerá laboratorní vyšetření předcházející těmto operacím se dělají znovu, a dotázal se, zda existuje systém, jak tomuto zabránit,
Ing. Norbert Schellong – sdělil, že pokud je toto laboratorní vyšetření zaplaceno zdravotní pojišťovnou, tak se to lékařům vždycky vyplatí, i kdyby se mělo dělat třikrát; ten případ s Krnovem také zaznamenali,
Ing. David Maňas – požádal, aby členové zastupitelstva kraje mohli obdržet výsledky jednání bezpečnostní rady kraje, které se bude konat dne 17. 1. 2011 – alespoň elektronickou formou,
Ing. Jaroslav Palas – odpověděl, že určitě o tom budou členové zastupitelstva kraje informováni,
Ing. Josef Jalůvka – poděkoval auditorům za velmi zajímavý výklad a dotázal se, zda zdravotní výbor zastupitelstva kraje, který si k této zakázce vyžádal podklady, dospěl k nějakým závěrům,
Ing. Jaroslav Palas – sdělil, že již na minulém zasedání zastupitelstva kraje avizoval, že rada kraje bude připravena prodloužit termín dokončení auditu tak, aby ten audit byl kvalitně zpracován,
- požádal o zodpovězení dotazu Ing. Josefa Jalůvky předsedkyni výboru zdravotního Mgr. Alenu Krušinovou,
Mgr. Alena Krušinová – omluvila se, že nebyla na posledním jednání zdravotního výboru přítomna, a dále sdělila, že je jí z toho smutno a že to je vše, co k tomu řekne,
Ing. Jaroslav Palas – uvedl, že nerozumí této poznámce,
Ing. Petr Podstavka – dotázal se přítomných auditorů, jak má rozumět jejich sdělení "pod vedením jakési páteřní organizace a kraje",
- poznamenal, že když tito pánové chtějí udělat tak velmi složitou práci, jako je analýza až na jednoho pacienta, tak proč říkali ve výběrovém řízení, že to udělají za měsíc,
- dále se dotázal, jak je to s jejich audity, zda se jedná o auditorskou firmu, která je certifikována a je v auditorské komoře, příp. zda mají referenci o takovéto záležitosti, o které tady hovořili,
Ing. Norbert Schellong – odpověděl, že odklad byl na jejich žádost a že za společnost reagoval nějak koncem září; dříve předali harmonogram, ale čekali, do jaké míry budou uvedená zařízení spolupracovat – některá tato však nejsou schopna poskytnout požadovaná základní medicínská data,
- co se týče příslušných referencí, uvedl, že tyto má každý ze členů auditorského týmu,
prof. PhDr. Zdeněk Jirásek, CSc. – podotkl, že není odborníkem na současné zdravotnictví, ale již dříve se ukazovalo, že síť nemocnic tehdejšího Severomoravského kraje odpovídala plně zabezpečení sítě nemocnic, co se počtu lidí a potenciálních klientů týkalo, kterémukoliv jinému kraji tehdejší České republiky,
- dotázal se, co to tedy je ta kategorie "nižší produktivita práce" – je to přepočítáno koeficientem finančním směrem k pojišťovnám, nebo je to nějaký obecnější koeficient obsazenosti těch kterých lůžek svými pacienty, a dále zda tato "nižší produktivita práce" zohledňuje nějaký koeficient, který by jednoduše nazval "koeficientem dostupnosti a zároveň zálohovosti zdravotní péče",
MUDr. Jiří Dostál – uvedl, že tou sníženou produktivitou byla myšlena výkonnost a že tím, co se změnilo, je způsob poskytování zdravotní péče, léčby a diagnostiky a vedle toho začala zcela účelově někde vznikat soukromá zařízení, která vytáhla určité lukrativní obory,
- to, co je důležité, je to, zda je zachována dostupnost zdravotní péče a je jedno, zda je lůžková či ambulantní, pro pojištěnce kraje; typickým příkladem jsou chirurgické obory, kde snad kromě břišní chirurgie vznikla samostatná oddělení, která nejsou ve vlastnictví kraje,
- na určité výkony jsou velké čekací doby, např. na totální endoprotézy, kdy úhradový mechanismus nedovoluje udělat jich více než 300; jinak by to nebylo zaplaceno,
Pavol Lukša – uvedl, že důvodem pro to, že se ve sněmovně neprobíralo zdravotnictví, nebylo to, že by se tím sněmovna nechtěla zabývat,
- hovořil o problému soukromých nemocnic,
- uvedl, že nesmíme zapomínat, že kraje dostaly nemocnice od vlády v roce 2002 s miliardovými dluhy, které se táhnou do dneška,
- co se týče stávky lékařů, která je dle jeho názoru zbytečná, domnívá se, že řada lékařů, která dala výpověď, si chce zařídit privátní praxi s tím, že jim to pojišťovny umožní, i když tyto jsou dnes zcela dostatečné,
- dle jeho názoru by se měl odložit nákup některých přístrojů a z těch peněz by měli být zaplaceni lékaři,
Mgr. Věra Palková – dotázala se na odborný odhad, jaký bude dopad schválené úhradové vyhlášky do hospodaření krajských nemocnic a jak to bude se zvýšením regulačních poplatků, především v oblasti následné péče,
Ing. Norbert Schellong – odpověděl, že co se týče rozpočtu na příští rok, jejich cílem je najít sumu a větší úniky, aby se řešila ta díra, která vzniká v oblasti příjmů,
- k dotazu Ing. Petra Podstavky na páteřní síť uvedl, že závěrem analýzy je právně ekonomický návrh, jak by do budoucna mělo vypadat organizační uspořádání celé té sítě – dle jeho názoru by to měla být jedna mateřská organizace, která bude v podstatě dohlížet na všechny procesy v těch jednotlivých zařízeních při zachování určitých kompetencí,
MUDr. Jiří Dostál – co se týče regulačních poplatků, odpověděl, že tyto nejsou fakticky dělány za účelem zvýšení příjmů zdravotnických zařízení, ale za účelem restrikce poskytované lůžkové péče, kde by mělo dojít ke snížení počtu ošetřovacích dnů,
Ing. Petr Adamec – uvedl, že dnes řešíme dva problémy, a těmi je neefektivita a nadbytečná kapacita a dále výpovědi lékařů, a dotázal se, zda to nejde skloubit dohromady,
Ing. Norbert Schellong – uvedl, že Moravskoslezský kraj má teď obrovskou konkurenční výhodu oproti jiným krajům v celé republice, protože bude mít detailní pohled na optimalizaci sítě, která může navazovat na určitý krizový režim v případě, že se ta situace s lékaři nevyřeší,
MUDr. Jiří Dostál – sdělil, že po 1. 3. 2011 může dojít k totálními krizovému řízení a že ta provedená analýza může být dobrým návodem pro řešení problematiky zdravotnictví v Moravskoslezském kraji,
Milada Otáhalová – dotázala se, jak to bude se zdravotními sestrami po odchodu lékařů, zda také obdrží nějaké hromadné výpovědi,
Ing. RSDr. Karel Konečný – odpověděl, že to bude řešeno v komplexu, tzn. že oddělení bez doktorů se sestrami jsou zbytečná a že ty sestry podržíme tím, že jim umožníme z důvodu překážky na straně zaměstnavatele pobírat plat ve výši 60 % v podstatě doma,
Ing. Jaroslav Palas – poděkoval Ing. Norbertu Schellongovi a MUDr. Jiřímu Dostálovi za podání dílčích informací k probíhajícímu auditu a dal hlasovat o předloženém návrhu usnesení – schválen (36 pro, 0 proti, 5 se zdrž.) – přij. usn. č. 16/1441 (pořadové hlasování č. 85 – text uveden v příloze č. 2).
Diskuse:
Ing. Jaroslav Palas – sdělil, že v minulých dnech obdržel od ředitelky krajského úřadu JUDr. Evy Kafkové rezignaci z funkce k 10. 1. 2011, kterou přijal s tím, že by chtěl ocenit její 10letou práci v tomto úřadě a že to byla ona, která tento úřad vybudovala a zavedla systém, který zde funguje a slouží lidem tohoto kraje,
- poděkoval JUDr. Evě Kafkové za odvedenou práci pro kraj, pro úřad a pro nás všechny a popřál jí hodně spokojenosti, úspěchů, zdraví a štěstí v dalších letech života,
- dodal, že vzájemná komunikace tímto nekončí, protože JUDr. Eva Kafková byla radou kraje jmenována do dvou komisí, takže bude nadále na úřad docházet,
JUDr. Eva Kafková – uvedla, že téměř přesně před dvěma lety na tomto místě stála, když se nynější členové zastupitelstva kraje slibem ujímali své funkce, a že skoro stejně tak před deseti lety dostala od hejtmana kraje obrovskou příležitost a šanci postavit se do čela tohoto úřadu a v podstatě z nuly budovat krajský úřad a pomáhat budovat krajskou samosprávu,
- sdělila, že si této příležitosti velice váží, a poděkovala všem za spolupráci, podporu a velmi důstojný průběh vzájemné komunikace po dobu celých deseti let a rovněž poděkovala svým spolupracovníkům, a nejen vedoucím odborů, ale všem těm, kteří v této budově pracují a mnozí z nich také šli spolu s ní celou profesní cestu,
- uvedla, že si jejich pomoci a spolupráce velice váží a odnáší si výborný pocit, že svou prací přispěla k tomu, aby kraje byly velmi významnou silou v této zemi, a to nejen politickou, ale především výkonem státní správy,
- popřála všem hezké a klidné vánoce a mnoho úspěchů v dalších letech,
Ing. RSDr. Svatomír Recman – sdělil několik informací k dnešní prezentaci sociálních zařízení, jejichž zřizovatelem je Moravskoslezský kraj, a uvedl, že právě podpora těchto zařízení i z pohledu kraje je významná, v letošním roce byla provedena rekonstrukce čtyř těchto zařízení,
- poznamenal, že všichni v sále obdrželi dárek z produkce těchto chráněných dílen, což je zapotřebí vnímat jako určité poděkování za pomoc žít těmto lidem normálním lidským životem,
- uvedl, že se jedná o prodejní výstavu, a požádal přítomné, aby zakoupením výrobků podpořili tyto organizace,
- poděkoval všem organizátorům této výstavy, zejména z řad příspěvkových organizací, ale i odboru sociálních věcí, a také všem, kteří se zakoupením výrobků budou podílet na podpoře těchto zařízení,
- uvedl, že předseda klubu KSČM JUDr. Josef Babka je nemocen, a proto v jeho zastoupení popřál jménem tohoto klubu všem, tzn. členům zastupitelstva kraje i zaměstnancům krajského úřadu, hezké vánoce, šťastný Nový rok 2011 a poděkoval za dosavadní spolupráci,
Ing. Petr Adamec – poděkoval za klub KDU-ČSL všem za dobrou spolupráci a paní ředitelce také za její dlouholetou spolupráci a popřál jí vše dobré v další etapě života; všem zaměstnancům poděkoval za kvalitní přípravu materiálů a popřál radostné prožití vánočních svátků v kruhu rodiny a dobrých přátel a do Nového roku všechno jen to nejlepší,
Miroslav Novák – jménem klubu sociální demokracie poděkoval všem přítomným za spolupráci v letošním roce, paní ředitelce za vykonanou práci pro Moravskoslezský kraj a popřál všem klidné prožití svátků vánočních a do Nového roku především pevné zdraví,
Pavol Lukša – za všechny "nezařazené" v tomto sále popřál všem všechno nejlepší, požehnané vánoční svátky a hlavně ať Nový rok 2011 není jenom veselý, ale také šťastný,
Ing. Josef Jalůvka – v zastoupení předsedy klubu ODS popřál všem členům zastupitelstva kraje, celému úřadu, všem spolupracovníkům z krajských firem a přizvaným zástupcům tisku krásné Vánoce, hodně pohody, zdraví a odhodlání a ať něco dobrého v Novém roce uděláme a speciálně paní ředitelce poděkoval za dlouholetou práci a popřál jí krásné vánoce a hodně štěstí v Novém roce.
Dotazy, připomínky a podněty:
Náměstkyně hejtmana kraje Mgr. Věra Palková sdělila, že na tomto zasedání neobdržela od členů zastupitelstva kraje žádný písemný dotaz, připomínku nebo podnět.
Přehled přijatých usnesení:
Předseda návrhové komise prof. PhDr. Zdeněk Jirásek, CSc., sdělil, návrhová komise konstatuje, že usnesení ke všem bodům programu, projednaným na dnešním zasedání, byla platně přijata,
- dodal, že v průběhu jednání nebyly návrhové komisi doručeny žádné návrhy na změnu nebo úpravu přijatých usnesení, ani nové návrhy usnesení, o kterých by mělo zastupitelstvo kraje jednat a hlasovat.
Závěr:
Ing. Jaroslav Palas konstatoval, že program dnešního zasedání byl vyčerpán, a popřál všem krásné svátky, do příštího roku hodně zdraví a spokojenosti a poděkoval pracovníkům úřadu, vedoucím odborů a novinářské veřejnosti za spolupráci a ukončil jednání.
Přílohy:
- Schválený program 16. zasedání zastupitelstva kraje
- Usnesení č. 16/1346 – 16/1441
- Přehled hlasování
- Listiny přítomných
Zapsaly:
Hana Novotná
Renáta Dračková
odbor právní a organizační krajského úřadu
V Ostravě dne 30. 12. 2010
Zápis včetně příloh ověřili:
Ing. Petr Podstavka
Ing. Jan Stoklasa
Ing. Jaroslav Palas
hejtman kraje
Úřední hodiny pro veřejnost:
Po, St: 8:00‑17:00 hod.
Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.
Pá: 8:00‑13:00 hod.