Ochrana Rorýse obecného
Podle zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů je rorýs obecný (Apus apus) zvláště chráněným druhem a podle vyhlášky č. 395/1992 Sb. je zařazen do kategorie ohrožených druhů.
I. Základní údaje
čeleď rorýsovití
řád svišťouni
tah přísně tažný druh
jarní přílet: poslední dubnová dekáda – první polovina května
odlet: koncem července, většina až v první dekádě srpna
zimoviště střední a jižní Afrika
hnízdiště vysoké budovy ve starší městské zástavbě, panelové domy s ventilačními průduchy, věže, tovární haly, dnes již vzácně na skalách nebo v dutinách vysokých stromů; hnízdí v koloniích
hnízdění 1× ročně, květen–červenec, samice kladou koncem května v hnízdech 2–3 bílá vejce
inkubace 18–20 dnů, mláďata se líhnou holá a slepá
hnízdní péče 42–57 dní (podle počasí), rodiče přilétají s potravou cca 13× za den, mláďata po opuštění hnízda jsou plně samostatná
potrava drobný hmyz (komáři, mouchy, mšice…) a pavouci; jeden pár rorýsů naloví za den 50 g = 20 000 jedinců a více.
II. Zajímavosti
Věrnost partnerovi i rodišti
partnerství rorýsů končí smrtí jednoho z nich; nepřitahují v jednom hejnu, setkají se až u svého hnízda, kam se opakovaně vracejí. Jejich potomstvo se v době pohlavní zralosti (3.rok života) rovněž vrací do svého rodiště a okolí. Likvidace hnízdních možností je pro ně katastrofou!
Skvělí letci
denně nalétají až 800 km, zpravidla rychlostí 40 km/hod, krátkodobě však umí vyvinout rychlost až 160 km/hod. Ve vzduchu dokáží spát a kopulovat.
Na zemi bezbranní
běháky rorýsů jsou zkrácené (apus znamená latinsky beznohý) a všechny prsty směřují kupředu. Spolu s dlouhými křídly se pak nehodí k chůzi a sedání. Ocitne‑li se rorýs na zemi, potřebuje naši pomoc – vyhození z výšky.
III. Zákonná ochrana
Podle zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů ("zákon") je rorýs obecný zvláště chráněným druhem a podle vyhlášky č. 395/1992 Sb. je zařazen do kategorie ohrožených druhů.
Základní ochranné podmínky:
- § 50 odst. 1 – zvláště chráněni živočichové jsou chránění ve všech svých vývojových stádiích. Chráněná jsou jimi užívaná sídla přirozená i umělá sídla a jejich biotopy.
Zákazy ze zákona:
- § 50 odst. 2 – je zakázáno škodlivě zasahovat do přirozeného vývoje zvláště chráněných živočichů, zejména je chytat, chovat v zajetí, rušit, zraňovat nebo usmrcovat. Není dovoleno ničit, poškozovat či přemísťovat jejich vývojová stádia nebo jimi užívaná sídla.
- § 5 a odst. 1 písm. b. – v zájmu ochrany druhů ptáků, kteří volně žijí na evropském území členských států ES je zakázáno úmyslné poškozování nebo ničení jejich hnízd a vajec nebo odstraňování hnízd.
Sankce za porušení zákona:
Orgán ochrany přírody může uložit sankce až do výše 2 000 000 Kč tomu, kdo usmrcuje zvláště chráněné živočichy přímo nebo způsobí jejich úhyn nedovoleným zásahem do jejich prostředí.
IV. Kdy hrozí postih
- stavební úpravy na budovách v době hnízdění rorýsů (úhyn, ničení sídel)
- ucpávání ventilačních otvorů v době hnízdění (ničení sídel, úhyn)
- ucpávání ventilačních otvorů mimo dobu hnízdění (ničení sídel)
V. Jak se vyhnout problémům
Ideálně:
- neprovádět stavební úpravy v období rozmnožování, tj. od 20. dubna do 10. srpna
- nezaslepovat ventilační otvory
Reálně:
- v době rozmnožování provádět stavební úpravy nižších pater a 2–3 horní patra s ventilačními průduchy ponechat bez lešení do 10. srpna
- ventilační otvory zazdít jen částečně a ponechat nezaslepené vletové štěrbiny dlouhé min. 7 cm
- stěnu pod otvorem je vhodné zdrsnit
- nejde‑li ponechat ventilační otvory ani částečně, nutno instalovat náhradní hnízdiště
Výjimečně:
- lze stavební úpravy provádět v době rozmnožování rorýsů na horních patrech, ale pouze v omezeném časovém intervalu, a to od 9:00 hod. do 15:00 hod., aby rorýsi mohli nakrmit mláďata ráno a večer. Nutno zajistit odborný dozor!
Ve všech případech by měl investor již v přípravné fázi záměru zajistit ornitologický průzkum, a v případě zjištění výskytu rorýsů zapracovat do projektové dokumentace kompenzační opatření. Nepostupuje‑li podle bodu Ideálně, musí si ke stavebním úpravám vyžádat povolení věcně a místně příslušného orgánu ochrany přírody.
VI. Povolení orgánu ochrany přírody
K činnostem zakázaným zákonem je potřebné získat:
- výjimku podle § 56 zákona povoluje na území mimo chráněnou krajinnou oblast (CHKO) krajský úřad. Na území CHKO jsou příslušným orgánem ochrany přírody správy CHKO (Beskydy, Jeseníky, Poodří). V případě pochybností, zda se v konkrétním případě jedná o zásah, ke kterému je nezbytné povolení výjimky, je možno podat k územně příslušnému orgánu ochrany přírody žádost o předběžnou informaci.
nebo
- závazné stanovisko podle § 50 zákona – vydává krajský úřad a na území CHKO příslušná Správa CHKO a zároveň odchylný postup podle § 5b (vydává příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností nebo Správa CHKO).
VII. Náhradní hnízdiště
Nelze‑li ponechat původní hnízdní otvory, je třeba instalovat na budově tzv. hnízdní truhlíky. Tyto musí splňovat určité podmínky:
- volný přílet k hnízdu – vletové otvory musí být minimálně 6 m vysoko a ve vzdálenosti 15 cm od fasády
- vletový otvor má být oválného tvaru o výšce 35 mm a šířce 65–70 mm
- ústí vletového otvoru neopatřovat přistávacími ploškami nebo bidélky
- hnízda by neměla být vystavena přímému slunci
- rorýsi hnízdí v koloniích, proto je třeba instalovat více budek pohromadě nebo truhlíky pro 3–4 páry
VIII. Užitečné kontakty
Bližší informace vám může poskytnout:
-
Moravskoslezský kraj – Krajský úřad, Odbor životního prostředí a zemědělství
(podrobné informace, včetně možnosti učinit e‑podání ve věci povolení výjimky ze zákazu škodlivého zásahu do přirozeného vývoje zvláště chráněných druhů najdete na Portálu služeb Moravskoslezského kraje). - Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, středisko Ostrava tel. 596 133 673
- Česká inspekce životního prostředí, oblastní inspektorát Ostrava, oddělení přírody tel. 731 405 282 a 731 405 296
- Česká ornitologická společnost, tel. 274 866 700
Text: Odbor životního prostředí a zemědělství
Fotografie: Marek Velechovský, Mgr. Milan Brunclík, www.biolib.cz
Podklady:
publikace Pták roku 2004 – rorýs obecný
publikace Jerzyk – niezwykły gość z Afryki
webové stránky České ornitologické společnosti
Úřední hodiny pro veřejnost:
Po, St: 8:00‑17:00 hod.
Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.
Pá: 8:00‑13:00 hod.